Останні тижні лиш лінивий нічого не чув про перспективи мирних переговорів в російсько-українській війні. У цих розмовах знайшлося місце і ЄС та українсько-європейським взаєминам — так, вони стали об’єктом маніпуляцій й шкідливих наративів у соціальних мережах. Зокрема фейки та місінформація з’являються на ресурсах, націлених на жителів Київщини.
“Рубрика” аналізує найяскравіші приклади маніпуляцій про відносини України і ЄС й доводить їхню нерелевантність.
У чому проблема?
Поки Україна разом із західними партнерами, зокрема країнами ЄС, намагається сприяти припиненню бойових дій, у мережі поширюються різні маніпуляції довкола цієї теми. Зокрема російська пропаганда поширює меседжі про те, що завершення війни нібито не вигідне президенту України через страх втратити владу.
Але дістається не лише Україні, а і Євросоюзу. Наприклад, російські пропагандисти переконують, що ЄС здійснює “зовнішнє управління” над Україною, а також змушує Україну віддати частину своїх територій росії. На жаль, дезінформація та критика, спрямована на підрив відносин між Україною та ЄС, йде не лише від ворога, а й від деяких українців, які, свідомо чи ні, йому підігрують.
Яке рішення?
Щоб запобігти маніпуляціям та поширенню ворожої пропаганди, “Рубрика” проаналізувала соцмережі Київщини. Там ми виявили фейки та маніпуляції щодо відносин між Україною та ЄС. Нижче читайте, що це за фейки з маніпуляціями й чому вони не відповідають дійсності.
Як це працює?
Україна та територіальні поступки
24 квітня у телеграм-каналі “Хуёвый Киев” з’явилося повідомлення з критикою країн ЄС щодо територіальних поступок, які Україна нібито має зробити задля досягнення миру у війні проти рф.
На доданому до повідомлення фото цитують фрагмент інтерв’ю президента Польщі Анджея Дуди для видання Euronews. Зокрема польський посадовець зазначив, що майбутня мирна угода між росією та Україною потребуватиме “болючих компромісів з обох сторін”, зокрема поступок з боку України. Також Дуда вважає, що російського лідера путіна може зупинити лише президент Сполучених Штатів Дональд Трамп, оскільки США мають багато важелів впливу.
“Тільки американський тиск може дійсно покласти край цій війні й допомогти укласти мир, який не буде комфортним для будь-якої зі сторін. Але, можливо, саме це зробить його довготривалим”, — сказав Дуда.
Після цієї новини телеграм-канал опублікував критику Європи та США, які нібито закликають Україну до обов’язкових територіальних поступок, а рф за це начебто отримає часткове зняття санкцій та розмороження своїх активів:
Утім, повідомлення містить маніпуляції, має емоційне забарвлення і не відображає контексту. Отож, розберемо все по черзі.
По-перше, територіальні поступки. Справді, представники адміністрації американського президента Дональда Трампа вбачають територіальні поступки однією з вимог щодо досягнення мирної угоди між Україною та росією.
Зокрема віцепрезидент США Джей Ді Венс заявляв, що Сполучені Штати очікують, що й Україна, і росія повинні будуть відмовитися від частини територій, які вони контролюють, для досягнення мирової угоди між сторонами, інакше Вашингтон вийде з переговорів.
25 квітня агентство Reuters опублікувало, як стверджують, текст документа, що спецпредставник президента США Стів Віткофф представив членам делегацій європейських країн на зустрічі в Парижі. Хоч офіційно зміст розробленого Вашингтоном плану врегулювання російсько-української війни не розкривався, але у тексті Reuters йшлося про те, що США де-юре визнають російський контроль над окупованим Кримом, а також де-факто над Луганською областю й захопленими частинами Запорізької, Донецької та Херсонської областей. З Харківщини рф повинна буде вивести свої війська.
Ще раніше, 22 травня, президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна юридично не визнає окупацію Криму. Також він повідомляв, що Україна не отримувала офіційних пропозицій щодо обговорення обміну або відмови від тимчасово окупованих росією територій.
А як щодо Європи, яка нібито вслід за США говорить про територіальні поступки? Так, ми маємо заяву Дуди, який стверджує, що обидві сторони мають піти на компроміси. Але сам польський президент поки не готовий говорити про які компроміси йдеться:
“Кожна сторона в якомусь сенсі повинна буде піти на поступки. Україні також доведеться в якомусь сенсі піти, тому що це, ймовірно, буде. Наскільки? Мені важко відповісти на цьому етапі”, — сказав Дуда.
Також ми маємо позицію інших європейських посадовців. Як передає “Радіо Свобода”, верховна представниця Євросоюзу з питань безпеки й зовнішньої політики Кая Каллас розкритикувала США за те, що вони не використали весь свій потенціал для тиску на росію. Вона також заявила, що для Сполучених Штатів було б помилкою розглядати можливість визнання окупованого Криму територією рф як частину мирної угоди. Каллас додала, що ЄС ніколи не визнає півострів частиною росії.
Пізніше позицію Каллас підтримав і речник Європейської комісії Гійом Мерсьє. Він повідомив, що ЄС підтримує суверенітет, незалежність і територіальну цілісність України, а Крим визнає українським. До того ж, наголосив Мерсьє, саме Україна має визначати шляхи й умови для досягнення справедливого й тривалого миру.
Своєю чергою глава Міноборони Німеччини Борис Пісторіус вважає, що вимоги президента Трампа щодо територіальних поступок України заходять надто далеко. Він порівняв їх із капітуляцією й зазначив, що навіть якщо росія захопить не всю Україну, а лише її значну частину, то це буде загрозою для НАТО та сусідніх до України країн, таких як Молдова чи Грузія.
Якщо брати до уваги питання санкцій проти росії, то меседжі щодо їхнього скасування деякі союзники України також озвучували. Зокрема у березні президент Трамп казав, що США розглядають зняття частини санкцій з росії в обмін на перемир’я у Чорному морі. Згодом президент України заявив, що лідери країн “коаліції охочих” висловили одностайне рішення, що до встановлення справедливого миру ніякого скасування санкцій, запроваджених проти рф, не буде.
США повторювали свою позицію щодо зняття санкцій і пізніше, 17 квітня, під час зустрічі делегацій Сполучених Штатів, Франції, Великої Британії та Німеччини у Парижі, де американці представили європейським країнам умови угоди щодо завершення війни.
Пізніше у Financial Times написали, що деякі держави-члени ЄС почали обговорювати можливість зняття санкцій з рф у разі, якщо США змінять курс і дозволять своїм компаніям відновити співпрацю з росією. У липні продовження санкцій країни ЄС повинні будуть підтримати одностайно, однак Угорщина вже погрожує застосувати вето. Але, як зазначає Кая Каллас, в ЄС “існує план Б” на цей випадок, хоча Брюссель продовжує працювати над збереженням єдності.
“Очевидно, що подібні дискусії ведуться в деяких державах-членах… Але це помилкова надія. росія витрачає понад 9% ВВП на армію, і вона захоче її знову використати”, — заявила глава євродипломатії.
А як щодо заморожених активів російського Центрального банку у західних фінансових інститутах на близько 300 млрд доларів? Ще у лютому агентство Reuters повідомляло, що росія нібито готова використати свої заморожені активи для відбудови України, але за умови, що частина коштів піде на ті території, які контролює рф. Утім, уже 20 березня Європейська рада повідомила, що заморожені активи росії в ЄС (понад 200 млрд євро) залишаться знерухомленими, доки рф не припинить війну проти України та не відшкодує їй збитки, завдані цією війною.
Водночас ЄС залишається “готовим посилити тиск” на москву, в тому числі шляхом запровадження подальших санкцій і посилення контролю за їхнім виконанням, “щоб послабити її здатність продовжувати вести агресивну війну”.
То що це все означає? Повернімося до того, з чого ми почали — а саме повідомлення в анонімному телеграм-каналі з майже 20 тисячами підписників. Тези в цьому повідомленні — очевидно маніпулятивні. Вони не відображають реальну позицію ЄС щодо територіальних та економічних аспектів мирного врегулювання війни росії проти України.
Україна “під управлінням ЄС”
Тепер загляньмо в X — колишній Twitter. Як пише The Guardian, ця соцмережа стала осередком поширення расизму, мізогінії та брехні. А як повідомляло видання The Washington Post ще у 2023 році, після придбання X Ілоном Маском та “руйнування стандартів безпеки” соцмережа сприяла поширенню російської пропаганди у світі.
Утім, проросійські та відверто антиукраїнські наративи деякі акаунти X поширюють і на українську аудиторію. Таких акаунтів тут сотні й взаємодіяти з інформацією, яку вони поширюють, треба вкрай обережно. Це й великі, й менші акаунти — але особливість алгоритмів X у тому, що у вашій стрічці може опинитися будь-хто. До прикладу, користувач з ніком “КНЯЗЬ КИЕВСКИЙ”, в описі профілю якого зазначено, що він з України. Користувач переважно постить контент про внутрішню ситуацію в країні, зокрема Києві. У своїх дописах регулярно критикує владу, процеси мобілізації та відстоювання української як єдиної державної мови.
Також користувач часто репостить дописи інших користувачів, які мають схожі погляди. Як приклад, візьмемо репост допису користувачки Зої Кускової, яку називали прихильницею партії Шарія. У дописі йдеться про те, що українська влада, мовляв, нічого не робить для зупинки війни, “зливає” українські військові сили тощо.
Окремо можна виділити блок з критикою міжнародних відносин та дипломатії з українського боку, зокрема щодо відносин з ЄС та окремими державами-членами.
Хоч і увесь пост виглядає суцільною маніпуляцією без жодного наведеного факту, зупинімося на деяких тезах, що стосуються ЄС. По-перше, теза про те, що Україна нібито зіпсувала відносини з Польщею. Справді, українсько-польські стосунки зазнавали змін протягом повномасштабного вторгнення — від однозначно дружніх до більш турбулентних. Свої відбитки на них поклали й економічні суперечки, і дискусії, пов’язані з Волинською трагедією.
Однак, називати стосунки Польщі й України зіпсованими не є коректним. Ще у лютому цього року польський президент Анджей Дуда в інтерв’ю Financial Times повідомив, що Польща й надалі допомагатиме Україні, бо це необхідно, хоч і не розгортатиме на її території свої війська.
У березні польський міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш після зустрічі з українським колегою Рустемом Умєровим заявляв, що Польща буде підтримувати всі дії, спрямовані на встановлення справедливого миру в Україні.
“Будемо підтримувати Україну. Продовжуємо логістичне забезпечення, навчаємо солдатів. Ми починаємо постачати 46 пакет допомоги для України. Ми дуже потребуємо діалогу. Будемо працювати на користь вільної України, як ми це робили досі”, — сказав польський міністр у шостого березня.
Перед цим, 4 березня, коли США призупинили допомогу Україні, в польському МЗС зазначили, що Польща й надалі підтримуватиме Україну. Окрім всього, Польща слугує логістичним центром для військової та гуманітарної допомоги Україні.
А як щодо України “під ліваками ЄС”? Ця теза чітко вписується у широкий російський наратив про те, що Україна нібито перебуває під владою Заходу. Експертка фактчекерської організації StopFake Оксана Полулях зазначає, що ця пропагандистська теза існує ще з 2014 року, відколи рф почала гібридну війну проти України.
У межах вищезгаданого наративу можна зустріти фейки на кшталт того, що в Україні США створюють біологічну зброю або що президент Зеленський закликає Захід окупувати Україну.
До слова, наратив, який поширюють Кускова і “КНЯЗЬ КИЕВСКИЙ”, уже виділили аналітики CAT UA у колонці для УП. Так, Денис Самигін зазначає, що у 2025-му році російська пропаганда своїм головним ворогом зробила не США, а Європу, де в усьому винні “підступні глобалістські еліти”. Російська пропаганда тепер атакує терміном “нацист” лідерів європейських країн й закликає Сполучені Штати боротися разом з москвою з “єврофашизмом”.
Для українців цей наратив доповнюється ще й тим, що Україна нібито не хоче миру, адже тепер є маріонеткою ЄС. Це представляє Україну як “пішака” у грі великих країн і створює ілюзію того, що, мовляв, усе вже вирішено, “нас здають” і ні на що не можна вплинути.
Отож тези, які поширюють українські ресурси з антиукраїнською позицією, збігаються з російською пропагандою. Ці ресурси вводять читачів в оману, даючи емоційно забарвлені вислови без жодних підтверджених фактів. А ми закликаємо вас дотримуватися інформаційної гігієни та завжди вмикати критичне мислення, аби не втрапити на гачки ворожої дезінформації.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".