Барометр Скандальний проєкт Ташлицької ГАЕС загрожує унікальній природі та козацькій спадщині

Скандальний проєкт Ташлицької ГАЕС загрожує унікальній природі та козацькій спадщині

Просмотров: 138
23 Квітня 2025, 17:22

Національний екологічний центр України (НЕЦУ) повідомив про чергові спроби добудови Ташлицької гідроакумулюючої електростанції (ГАЕС) та планів підняття рівня Олександрівського водосховища до позначки +16,9 м на річці Південний Буг.

Цей проєкт загрожує унікальним природним територіям та біорізноманіттю Південного Бугу, наголошують у Всесвітньому фонді природи WWF-Україна.

Йдеться про проєкт радянських часів, який АТ “НАЕК Енергоатом” знову намагається реалізувати попри численні зауваження природоохоронної спільноти, масові протести громадськості та попередні відмови Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у 2021 та 2023 роках.

Так 10 квітня відбулись громадські слухання планованої діяльності Енергоатома щодо завершення будівництва Ташлицької ГАЕС з підвищенням рівня Олександрівського водосховища до відмітки 16,9 м.

“Ці плани стосуються унікальної природної та культурної території півдня України — гранітно-степового Побужжя. Це місце — один із небагатьох збережених куточків дикої природи, де існують рідкісні види флори й фауни, а природні пороги річки підтримують якість води. Водночас цей регіон є частиною важливої пам’ятки української історії та козацької традиції — історичного ландшафту центру Буго-Ґардівської паланки Війська Запорізького”, — підкреслює керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.

Підняття рівня водосховища Ташлицької ГАЕС може завдати непоправної шкоди та призвести до:

● Затоплення природних порогів
● Порушення цілісності пам’ятки національного значення
● Затоплення території Смарагдової мережі
● Зростання втрат води через випаровування з “дзеркала” водосховища
● Зменшення туристичної привабливості регіону

Підвищення рівня води в Олександрівському водосховищі в рамках добудови Ташлицької ГАЕС призведе до затоплення цінних природоохоронних територій.

Під загрозою опиняться частини Регіонального ландшафтного парку “Гранітно-Степове Побужжя” та Національного природного парку “Бузький Гард”, що входять до складу природно-заповідного фонду України. Це — пряме знищення унікальних природних ландшафтів та середовища існування рідкісних видів.

У 2021 році на Миколаївщині учасники війни на сході України, зокрема Олександр Терещенко та Олег Кравець, прикували себе до скелі на знак протесту проти підняття рівня Олександрівського водосховища і затоплення острова Гардовий. Останній, Олег Кравець загинув 11 травня під Бахмутом внаслідок мінометного обстрілу. Військовий служив у 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового Походу, у складі якої обороняв Україну від російського нашестя і в 2014-2015 роках.

Попри те, що на сході Олег Кравець (позивний «Кара») втратив одну ногу та отримав серйозне поранення другої, воїн став до лав ЗСУ і під час повномасштабного вторгнення.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2025 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2025 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]