Про це йдеться в картках законопроєктів №13172 та №13173 на сайті парламенту, інформує Рубрика.
Як повідомлялось, кілька днів тому ці закони підтримали у Верховній Раді. Єдиним, хто голосував проти них, став депутат від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко.
Він пояснював своє рішення відсутністю демобілізації для військових та “бусифікацією”.
“На це є дві ключові причини. Перша — демобілізації та термінів служби досі немає. Схоже, і не буде. […] Друга — ТЦК. Воно досі існує.
Досі продовжує бусифікацію. Людей досі пакують на вулицях і мобілізують”, — наголошував депутат.
Тим часом лідер “Європейської Солідарності” Петро Порошенко заявляв, що влада почала зловживати воєнним станом, використовуючи його не лише для оборони, а й для “побудови авторитарного режиму”.
Нинішнє продовження воєнного стану стало 15-м із початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році.
Нагадаємо, що 15 квітня президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт про продовження воєнного стану та мобілізації в Україні ще на 90 днів — з 9 травня по 6 серпня.
Воєнний стан
Воєнний стан в Україні запровадили через повномасштабне вторгнення рф, яке сталося 24 лютого 2022 року. Це особливий правовий режим, що передбачає надання органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози.
Під час воєнного стану в країні можуть обмежувати:
свободу руху громадян,
іноземців та осіб без громадянства,
також рух транспортних засобів.
Окрім того, можуть запровадити:
трудову повинність,
обов’язкові суспільно корисні роботи,
або примусове відчуження приватного майна.
Під час воєнного стану неможливо припинити:
повноваження Верховної Ради,
уряду,
судів,
омбудсмена та деяких інших органів влади.
Не можна внести зміни до Конституції та провести вибори.
Натомість Основний Закон країни не передбачає такої можливості для президента, і жодним іншим документом — законом чи постановою — продовжити повноваження глави держави до завершення воєнного стану не можна.
Також в Україні можуть забороняти проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій та інших масових заходів.
Мобілізація
Загальна мобілізація ‒ це оперативний механізм поповнення лав Збройних сил, який проводиться одночасно на всій території України. У цей період мобілізації підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років (переважно чоловіки), які можуть виконувати військовий обов’язок.
Мобілізованих, які не проходили військової служби на першому етапі направляють для здійснення фахової підготовки до навчальних центрів. Після завершення якої, вони вибувають для комплектування підрозділів, що ведуть бойові дії.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".