«Золоті яйця» Міноборони: САП та НАБУ викрили схему розкрадання сотень мільйонів гривень.
За процесуального керівництва прокурорів САП детективи НАБУ повідомили про підозру колишньому керівнику Департаменту Міністерства оборони України, власниці й директорам компаній-постачальниць та фізичній особі, причетним до розкрадання державних коштів на закупівлі Міністерством оборони України продуктів харчування для Збройних Сил України під час повномасштабного вторгнення рф.
Дії осіб кваліфіковано за ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191 та ч. 3 ст. 209 КК України.
Встановлено, що протягом 2022–2023 років Міністерство оборони України забезпечувало військових продуктами харчування шляхом закупівлі у суб’єктів господарювання послуги з організації харчування. Суть цієї послуги полягала в закупівлі комплекту продуктів згідно з каталогом, який містив 409 найменувань.
Тобто Міноборони закуповувало не окремі продукти із 409, які є в каталозі, а всі 409, вартість яких формувала ціну комплекту.
Це дозволяло зловмисникам розкрадати бюджетні кошти шляхом визначення завищених цін на найбільш затребувані продукти і заниження на менш затребувані, при цьому вартість комплекту виглядала як реальна ринкова.
Наприклад, 50 % вартості загальної поставки за договором, а це близько 1,2 млрд грн, припало всього на 40 видів продуктів із 409, а ціни на них були завищені.
І навпаки, 27 видів продуктів із заниженими цінами було поставлено для ЗСУ на суму всього 3,6 млн грн, що становить лише 0,14 % вартості таких продуктів.
Також відбувалася маніпуляція в каталозі із сезонністю.
Так, постачальники визначали в каталогах аномально низькі ціни на сезонні продукти. Наприклад, вартість черешні згідно з ним становила всього 8 грн/кг, полуниці – 10 грн/кг, смородини чорної – 10 грн/кг тощо. На перший погляд, Міноборони здійснювало вигідні закупівлі. Але відповідно до затверджених нормативів указані сезонні продукти взагалі не могли замовлятись військовими частинами протягом строку дії договорів, оскільки їх укладено після завершення періоду, протягом якого такі сезонні продукти могли бути замовлені.
При цьому посадовець Міністерства оборони України під час підписання договорів на постачання «не помічав» цінові маніпуляції з вартістю продуктів.
У підсумку реалізація такої схеми призвела до того, що протягом серпня – грудня 2022 року дві компанії-постачальниці незаконно одержали понад 733 млн грн із бюджету.
Згодом частина цих коштів була сплачена під виглядом дивідендів та використана для надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Слідство вважає, що за ці кошти власниця компаній могла придбати готелі в Республіці Хорватія та іншу нерухомість за кордоном.
Після початку досудового розслідування у січні 2023 року та поширення в медіа відповідної інформації, зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн за штуку, співучасники оборудки зменшили ціни на 11 найбільш затребуваних продуктів. Це запобігло розкраданню бюджетних коштів на суму 788 млн грн.
Крім того, після внесення НАБУ і САП пропозицій щодо усунення причин та умов продуктової схеми Міноборони вжило відповідних заходів: порядок закупівлі наразі змінився, запроваджено деякі пілотні проєкти.
Слідство триває, встановлюються інші особи, які можуть бути причетні до вчинення цього злочину.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".