З 1 січня цього року починає діяти Закон України “Про дошкільну освіту”, яким передбачено нововведення у дошкільній освіті. Зміна законодавства передбачає оптимізацію робочого часу та зростання заробітної плати для вихователів, а також вводиться кілька нових типів закладів дошкільної освіти.
Про це повідомило Міністерство освіти та науки, інформує Рубрика.
“Для вихователів буде оптимізовано робоче навантаження, що дасть змогу підвищити їхні заробітні плати та покращити умови праці. Батьки зможуть скористатися більшою гнучкістю завдяки поліпшеній територіальній доступності садків та можливості вибору форм навчання. У систему освіти запроваджують нові типи організації освітньої діяльності, як-от мобільні, сімейні та мінісадки, що дасть змогу охопити більшу кількість дітей.
Також буде забезпечено різноманіття груп у дитсадках — вікові, різновікові, інклюзивні та спеціальні, з різними освітніми програмами. Для органів влади закон встановлює зобов’язання щодо забезпечення ресурсами та справедливої оплати праці вихователів, що створить умови для ефективної роботи в сфері дошкільної освіти”, – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що як і раніше, заклади дошкільної освіти зможуть отримувати кошти з державного і місцевого бюджетів, платежів від засновників, оплати за освітні й додаткові послуги, доходів від оренди, грантів, благодійної допомоги та інших законних джерел.
Як додали у МОН, наразі триває розробка нормативно-правових актів, що мають імплементувати нові положення закону “Про дошкільну освіту”.
Загалом планується ухвалення 28 нових нормативно-правових актів, які охоплюватимуть різні аспекти функціонування дошкільної освіти. Це дасть змогу створити чітку нормативну базу, що сприятиме ефективному впровадженню змін.
“Будуть зміни для вихователів, це оптимізація робочого часу та зростання заробітної плати. І заробітна плата в дошкіллі буде більш справедливою”, – розповів в телеефір заступник міністра освіти та науки Андрій Вітренко.
За його словами, покращаться й умови роботи вихователів. Він додав, що Міністерство освіти та науки надасть всі необхідні пояснення, а також розробить необхідні нормативно-правові акти.
Заступник міністра зазначив, що передбачено оптимізацію мережі дитячих садочків, а також введення нових видів дошкільних закладів.
“Що стосується батьків і діточок, то це і оптимізація мережі, що дасть більший доступ до дошкільної освіти і вибір форми навчання. Вводяться нові види садочків – мінісадочок, сімейний садочок.
Органи місцевої влади є засновником дитячих садочків, на них покладається зобов’язання щодо забезпечення щодо ресурсного забезпечення дитячих садочків та забезпечення справедливої оплати праці для вихователів та їхніх помічників”, – розповів Вітренко.
Як пояснив він, мінісадочки можуть відкриватися в громадах, де невелика кількість дітей, і громаді не потрібно утримувати для дошкільного закладу велику будівлю. Окрім цього, можуть бути дитсадочки сімейного типу, за досвідом Франції, Ірландії, а також корпоративні дитячі садочки.
Як зазначив Вітренко, враховано і виклики воєнного часу, вводяться нові типи дошкільних закладів, яких раніше не було.
“У партнерстві з ЮНІСЕФ ми зараз тестуємо мобільний садочок, який розташовується біля укриття в певний період часу. Це великий автомобіль, який забезпечений всім необхідним для дітей, і батьки, знаючи його розклад роботи, можуть туди приводити своїх дітей. Це вже працює зараз”, – розповів він.
Заступник міністра додав, що законом передбачено викладання у закладах дошкільної освіти англійської мови.
Як повідомлялося, Верховна Рада у червні 2024 року ухвалила закон “Про дошкільну освіту”. А 5 липня його підписав Президент України Володимир Зеленський.
За результатами опитування, в умовах війни в Україні переважна більшість дітей навчаються у школах або ж відвідують дошкільні заклади, лише 8% – не відвідують.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".