На зміну великому будівництву, коли по країні виділяли сотні мільйонів на різні інфраструктурні об’єкти, після початку повномасштабного вторгнення й регулярних обстрілів рф в Україні запустили проєкт відновлення.
Про це повідомив Центр публічних розслідувань.
Профільні регіональні відомства, які раніше називались службами автомобільних доріг, перейменували у служби відновлення та розвитку інфраструктури. За майже три роки повномасштабної війни служби відновлення в Миколаївській та Одеській областях провели десятки закупівель по відновленню доріг і мостів, зруйнованих війною.
Крім цього відновлювати взялись і інші об’єкти. Тим більше гроші на це виділяють не тільки з бюджету країни та місцевих бюджетів, а ще й західні партнери. Наприклад, у Миколаєві різні проєкти готово профінансувати Королівство Данія. А на реконструкцію впавшої труби котельної в Одесі більшу частину коштів надав фонд ЮНІСЕФ. Також допомогу обіцяє Італія.
Центр публічних розслідувань проаналізував, як відновлюють в Одеській і Миколаївській області.
Гроші на секретні об’єкти Одещини
Для того, щоб зрозуміти, які проєкти і скільки грошей на них виділили в Одеській і Миколаївській областях під час повномасштабної війни, ми дослідили аналітичний модуль системи Prozorro, розглянувши закупівлі служби відновлення та розвитку інфраструктури. Скільки ж грошей витрачають на відновлення?
Так, у перший рік повномасштабної війни в Одеській області на відновлення кошти майже не виділялись – з лютого по грудень 2022 року було оголошено 224 лоти на загальну суму приблизно 123 млн грн. 15% від кількості закупівель склали меблі.
Найдорожчим лотом 2022 року була таємна закупівля за 80 млн грн. Кошти за цю закупівлю отримала компанія з групи вінницького бізнесмена Максима Шкиля “Автострада”.
У 2023 році Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Одеській області оголосила 164 закупівлі з очікуваною вартістю 8,19 млрд грн.
Найбільше лотів відносяться до архітектурних, будівельних, інженерних та інспекційних послуг (31,7%), будівельних робіт і поточного ремонту (15,85%) і послуги у сфері інформаційних технологій (9,76%).
Двома найдорожчими закупівлями 2023 року стали два секретних будівництва на загальну суму п’ять мільярдів гривень. Обидві договори уклали без використання відкритих торгів. Підрядниками на ці роботи стала компанія депутата Одеської міської ради від партії мера міста “Довіряй ділам” Юрія Шумахера “Ростдорстрой” і ТОВ “Автомагістраль-Південь”, яке також часто отримує бюджетні підряди. Припускаємо, що роботи можуть бути пов’язані із будівництвом оборонних споруд в Одеській області або прокладанням нової лінії електропередач, про що розказав голова Одеської ОВА Олег Кіпер.
До речі, будівництво фортифікацій у регіоні вже викликало скандал, адже бетонні тетраподи – проти потенційної загрози висадки російської техніки – встановили за бюджетні кошти і, схоже, забули. Споруди почали зникати під піском. Тож, користі від них небагато, а бюджетні гроші витрачено.
“Чи несе це корупційні ризики (виділення коштів на секретні об’єкти – ред.)? Очевидно, що так. Потрібно розуміти, що війна – це, у принципі, обмеження певних прав, свобод і таке інше. Тут питання: де знайти цей баланс – можна-не можна. Якщо говорити, чи доцільно це ховати? На мою думку, так, дійсно, доцільно. В умовах, коли йдеться про якісь критичні об’єкти – мости, енергооб’єкти, важливо зважено відноститись до цієї інформації, яка є в публічному доступі. Відповідно, з цією метою з цих міркувань деякі закупівлі в електронній системі Prozorro можуть бути замасковані”, – коментує заступник виконавчого директора ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна”, координатор проєкту Dozorro Іван Лахтіонов.
Найбільше бюджетних грошей від служби відновлення в Одеській області у 2023 році отримала компанія “Автомагістраль-Південь”. Наразі власником компанії вказаний житель Одеської області Олександр Бойко. З компанією підписали сім угод на загальну суму 3,6 млрд грн. На другому місці по отриманню бюджетних коштів – згадувана вище компанія “Ростдорстрой”.
Варто зазначити, що у ЗМІ неодноразово вказували на зв’язки між обома фаворитами бюджетних торгів. Так, на порталі “Наші гроші” зазначено: між “Автомагістраль-Півднем” і “Ростдорстроєм” існують сталі господарські стосунки. Вони “наймають” одна одну на субпідряд, коли з певних причин одна фірма формально виграє тендер, але сама не освоює кошти, віддаючи замовлення формальному конкуренту. До того ж “Автомагістраль-Південь” і “Ростдорстрой” регулярно розігрують тендери, а одного разу “ростдорстроївська” фірма подала на тендер документи “автомагістралівців” замість своїх, переплутавши файли формально різних компаній. До речі, головною бухгалтеркою ТОВ “Автомагістраль-Південь” є Кіосе Марина Геннадіївна. Таке ж прізвище носить директор з виробництва “Ростдорстрой” Кіосе Костянтин Георгійович. На сайті компанії вказано, що він входить до топ-менеджменту.
“Ризики змови учасників на тендерах ведуть до, в першу чергу, банально здорожчання певного тендеру, якщо це якісь послуги. Може бути, до якихось корупційних речей призводити, якщо є зв’язок замовника та учасника. Але важливо зрозуміти, що всі такі кейси мають розглядатися, і такі повноваження на розгляд зловживань, саме змов, має Антимонопольний комітет, який за цим ділом має слідкувати… На жаль, ситуація така, що на великих будівельних тендерах у нас конкурують одні й ті ж самі компанії”, – пояснює експерт Іван Лахтіонов.
Проблема, за його словами, полягає в тому, що ринок будівництва в Україні не дуже великий. Тому головним викликом, коли мова йде про відбудову, є можливості бізнеса якісно та вчасно виконати роботи. Великі об’єкти потребують значних ресурсів. А значні ресурси є тільки в великих компаніях. Після завершення бойових дій виходом може стати залучення до відбудови України європейських компаній. Але для держави важливо буде створити всі умови, щоб міжнародні компанії захотіли б сюди приїхати.
На 11-му місяці 2024 року в Одеській області вже оголошено 148 закупівель з очікуваною вартістю 7,95 млрд грн. До кінця року цей показник, скоріш за все, наблизиться до минулорічного. Витрачали гроші у службі відновлення в цьому році також на будівництво, а ще 11,49% закупівель – це нафтопродукти, паливо, електроенергія.
Станом на зараз найбільшою закупівлею 2024 року стали залишки робіт на суму майже 1,5 млрд грн. Підряд віддали ТОВ “Ростдорстрой” без використання відкритих торгів. Сам об’єкт не розголошується. Дві закупівлі по мільярду кожна в цьому році на залишки робіт також отримала компанія “Автомагістраль-Південь”.
Крім цього служба відновлення виділяла сотні мільйонів на утримання доріг.
Фаворитами бюджетних торгів у цьому році стали все ті ж компанії “Ростдорстрой” і “Автомагістраль-Південь”.
Мільярди на відновлення Миколаївщини
На відновлення Миколаївської області направили вдвічі більше грошей, ніж на Одеську. Але це цілком логічно, враховуючи, що значна частина регіону майже весь 2022 рік провела під окупацією. На Миколаївщині точились активні бойові дії, які принесли значні руйнування.
Відразу після деокупації області регіон почали відновлювати. Так, у 2022 році встигли оголосити 53 лоти на загальну суму більше мільярда грн. Найбільша кількість лотів – будівельні роботи.
В перший рік війни підряди переважно роздавали без проведення відкритих торгів. Найбільше грошей отримала одеська компанія “Ростдорстрой”.
У 2023 році Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Миколаївській області оголосила 153 лоти на загальну суму більше 16 млрд грн.
Майже 40% всіх закупівель прийшлось на будівельні роботи та поточний ремонт. Ще приблизно 25% закупівель – це архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги. А на третьому місці – інформаційні послуги.
Примітно, що три найдорожчі закупівлі 2023 року на загальну суму 6,9 млрд грн не були проведені. З тих закупівель, що відбулись, найдорожчою стала реконструкція секретного об’єкту за 1,9 млрд грн. Торги служба не проводила, підряд отримала київська компанія “Укртрансміст”. Сотні мільйонів у 2023 році витрачали на капремонти доріг і мостів.
Найбільше бюджетних грошей за відновлення Миколаївської області у 2023 році має отримати компанія “Ростдорстрой”, а саме більше 5 млрд грн. На 2,9 млрд грн наукладали угод із “Автомагістраль-Південь”, і на 2,2 млрд – з консорціумом “Євротрансміст”.
Цей консорціум зареєстрували рік тому. В його засновники входить згадувана вище компанія “Укртрансміст”, ТОВ “Європейська дорожньо-будівельна компанія” й ТОВ “Міст Інжінірінг”. Усі вони отримували бюджетні кошти. За даними аналітичної системи YouControl, консорціум “Євротрансміст” входить до групи родини Келоєвих. Примітно, що з грудня консорціум у стані припинення.
За 11 місяців 2024 року служба встигла оголосити лотів на загальну суму 14,3 млрд грн. У поточному році найбільше витрачають на архітектурні, будівельні, інженерні та інспекційні послуги та будівельні роботи й поточний ремонт – приблизно по 30% на кожний вид закупівель. 20% лотів прийшлось на інформаційні послуги.
Найдорожчими лотами у 2024 році станом на зараз стали три закупівлі, пов’язані з будівництвом водогону. Договори на загальну суму майже 7,4 млрд грн уклали без проведення відкритих торгів.
Як і минулого року, фаворитами бюджетних торгів на Миколаївщині залишились одеські компанії “Ростдорстрой” і “Автомагістраль-Південь”. 3,7 млрд грн має отримати вінницька компанія “Автострада”. Варто зазначити, що всі три компанії у 2019 році створили “Національну асоціацію дорожників України”. Крім них до спілки входять і інші крупні підприємства, що отримують бюджетні підряди.
Експерт Іван Лахтіонов наголошує, що проблема з картелізацією ринку будівництва, коли одні й ті самі компанії отримують мільярдні підряди, є досить вагомою: “Така проблема точно є, вона може певним чином впливати на вартість будівництва. Якщо є якийсь взаємозв’язок замовника з компанією, компанії з компанією, які між собою про щось домовляються, то, звісно, для бюджета тут нічого хорошого немає. Реальність така, що таких компаній не так багато. Я підозрюю, чому ці компанії беруть великі підряди, тому що в них є спроможність їх брати. Тут питання держави, замовника й наше з вами зробити максимально все, щоб цей великий підряд був максимально наближений до ринкової ціни”.
Окремо необхідно зазначити про компанію “Ростдорстрой”. Так, бізнес одеського депутата Юрія Шумахера, схоже, розширюється й за кордон. Уже під час повномасштабного вторгнення в серпні 2022 року Шумахер, судячи з його декларації, зареєстрував два підприємства в Австрії та Румунії. В Румунії назва компанія співпадає з одеським “фаворитом” бюджетних торгів і звучить як ROSTDORSTROY. Примітно, що, за даними румунського реєстру, компанію зареєстрували у 2021 році. Хоча в декларації за відповідний рік Шумахер це не вказав. Варто зазначити, що основним видом діяльності румунської компанії є дорожньо-будівельні роботи. В минулому році підприємство вказало прибуток.
Але це не перший вихід підприємця в Європу. У 2017 році у Великій Британії була зареєстрована компанія Moorefield Industries, яка наразі має юридичну адресу, схоже, за місцем масової реєстрації – за вказаною адресою начебто працюють десятки компаній. Більш того одна з них якраз займається швидкою реєстрацією компаній. У декларації Шумахер вказав, що контролює це підприємство.
Moorefield Industries є засновницею угорської компанії Шумахера Uttema, що зареєстрували у 2018 році. Директором цієї компанії є Євген Коновалов – співзасновник українського ТОВ “Ростдорстрой”, головний вид діяльності – оптова торгівля гірничими та будівельними машинами. Таку ж назву носить компанія Юрія Шумахера в Австрії.
Статутний капітал австрійської фірми складає 35 тис. євро. Компанія зареєстрована в центральному районі Відня, вул. Гетрайдемаркт, 14/34.
Вірогідно, мільярдні підряди за бюджетний рахунок дають непогані дивіденди власникам. Навіть під час повномасштабної війни. Варто також нагадати, що ще у 2018 році серед засновників компанії “Ростдорстрой” був не Юрій Шумахер і Євген Коновалов, а кіпрська офшорка з російським слідом.
Одним з кінцевих бенефіціарів компанії значився житель Великої Британії Олександр Жуков, батько колишньої дружини одного з найбагатших російських олігархів Романа Абрамовича.
Варто також зазначити, що проєктів відновлення реалізують більше, але не у всіх замовником робіт виступають профільні служби відновлення та розвитку інфраструктури.
Кримінальне відновлення
При цьому фаворити закупівель по відновленню Миколаївської та Одеської області вже встигли “засвітитись” у кримінальних провадженнях під час повномасштабної війни.
Так, дніпровські правоохоронці розслідують справу можливого привласнення бюджетних коштів при будівництві нового магістрального водогону “Хортиця”, необхідність будівництва якого виникла через підрив греблі Каховської ГЕС. У 2023 році ці роботи без проведення відкритих торгів довірили вінницькій компанії “Автострада”. Сума робіт склала 5,3 млрд грн. Необхідність нового будівництва виникла через знищення російськими окупантами греблі Каховської ГЕС 6 червня минулого року.
За матеріалами слідства встановлено, що для проведення робіт компанія купувала пісок у ПрАТ “Новопавлівський гранітний карєр”. Вартість піску на цьому підприємстві складає від 68 грн до 115 грн за тону. При цьому ТОВ “Група компаній “Автострада” складають та підписують договори на поставку піску з невстановленими субєктами господарювання, шляхом внесення до первинних документів бухгалтерського обліку завідомо неправдивих відомостей, з метою завищення його реальної вартості.
А поки триває розслідування, ТОВ уклало зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області ще один договір на будівництво водогону вартістю більше двох млрд грн. Компанія продовжує отримувати бюджетні підряди й в інших регіонах України, зокрема Миколаївській. Загальна сума укладених угод уже перевищила 136 мільярдів бюджетних гривень.
Примітно, що в матеріалах справи також фігурує одеська компанія “Ростдорстрой”, з якою без проведення відкритих торгів на Дніпропетровщині уклали дві угоди на нове будівництво магістрального водогону “Марганець-Нікополь-Покров”. Загальна вартість робіт по цьому об’єкту 2,6 млрд грн. Компанія заклала вартість піску у 350 грн за метр кубічний. Правоохоронці вважають, що розмір бюджетних коштів, які могли привласнити посадовці компанії “Автострада” при будівництві магістрального водогону, складає 100-200 грн на кожному кубічному метрі.
В Одеській області з 2022 року поліція розслідує справу з незаконного видобування корисних копалин. За матеріалами справи, в вересні 2022-го на той час регіональна Служба автомобільних доріг уклала з ТОВ “Автомагістраль-Південь” договір про поточний ремонт траси “Київ-Одеса”. Роботи виконували працівники ТОВ “Автомагістраль-Південь” та ТОВ “Ростдорстрой” на ділянці поблизу Старої Єлизаветівки Березівського району Одеської області. Дві компанії без дозвільних документів могли видобувати глину в цьому регіоні.
Варто також звернути увагу на ще одне провадження. З 2023 року триває розслідування про можливе ухилення від сплати податків на додану вартість через фіктивне здійснення фінансово-господарських операцій. У справі зокрема фігурує компанія “Ростдорстрой”. Крім цього у зв’язці із “фаворитом бюджетних торгів” у провадженні йде ще одна компанія “СКВО”, яка з 2024 року у стані припинення через банкрутство. У 2016 році керівницею ТОВ “СКВО” була дочка мера Одеси Геннадія Труханова Катерина.
При цьому, незважаючи на кримінальні справи, вказані компанії продовжують активно укладати угоди за бюджетний рахунок і отримувати з коштів платників податків мільярди гривень. Наприклад, сукупна вартість підписаних договорів ТОВ “Ростдорстрой” з 2016 року складає більше 93 млрд грн, а компанії “Автомагістраль-Південь” – більше 176 млрд.
За словами координатора проєкту Dozorro Івана Лахтіонова, відкриття кримінального провадження ще нічого не означає: “Наявність кримінального провадження не забороняє компанії брати участь у закупівлі. Якщо відбувся публічний тендер, і така компанія прийшла на тендер, маючи відкрите кримінальне провадження, замовник не має права її дискваліфікувати, відмовитись від неї, я не буду з тобою працювати, умовно. Інша річ, коли ти укладаєш прямий контракт. І ти, свідомо розуміючи, що ти можеш обрати когось іншого, ти обираєш компанію, в якої відкрите кримінальне провадження. Й тут у мене вже питання: а чому ти так робиш? Це такий ред флег, такий маячок, на який потрібно звернути увагу”.
Редакція направила запити до компаній “Ростдострой”, “Автострада” і “Автомагістраль-Південь”. Однак на момент публікації коментарів про кримінальні провадження не надходили.
Тож, давайте розглянемо декілька кейсів по відновленню.
Проблемний водогін
Внаслідок російської агресії, а зокрема підриву Каховської ГЕС виникла необхідність побудувати новий водогін для забезпечення питною водою не тільки жителів Дніпропетровської області, а ще й Миколаївської.
Взагалі проблеми з водою в Миколаєві почались ще на початку повномасштабного вторгнення росії. Так, у квітні 2022 року через удар російських військ по водогону Дніпро-Миколаїв на території Херсонської області місто залишилось без води. У травні того ж року Миколаїв забезпечили технічною водою. Однак питання з питною водою не вирішено й досі. Навесні 2024 року в ході брифінгу директор комунального підприємства “Миколаївводоканал” Борис Дуденко запевнив, що питання водопостачання в місті розв’язують на рівні державних органів влади. Крім цього посадовець додав: 2023 року з державного бюджету України було виділено близько 1,2 млрд грн на відновлення водомереж у місті, зазначає “Суспільне.Миколаїв” з посиланням на слова Дуденка.
І справді, на порталі проєктів відновлення Dream можна знайти десятки проєктів, пов’язаних із водопостачанням у Миколаєві. За даними статистики порталу, проєкти водопостачання посідають третє місце з усіх галузей відновлення – з 275 проєктів 40 або 14,5% складають проєкти з сектору управління водопостачання. На стадії реалізації наразі 22 проєкти, що пов’язані з водопостачанням. Мова про реконструкцію водогонів у самому місті, а також будівництво системи фільтрації для сталого водопостачання Миколаєва. Низку проєктів фінансує Королівство Данія.
Але для постачання в Миколаїв саме питної води потрібен новий водогін, адже відновити постачання води з Дніпра через збройну агресію рф неможливо. Водогін вирішили тягнути з Нової Одеси Миколаївської області. В листопаді поточного року в системі електронних закупівель Prozorro з’явились три договори на будівництво водозабору з річки Південний Буг та магістрального водогону для забезпечення водою міста Миколаїв. Сукупна вартість робіт складає майже 7,5 млрд грн. Підрядників обирали без проведення відкритих торгів. Примітно, що такі масштабні роботи начебто мають завершити до 25 грудня 2024 року.
Припускаємо, що з підрядниками укладуть додаткову угоду з продовженням термінів виконання робіт. Варто зазначити, що директор підприємства “Миколаївводоканал” Борис Дуденко навесні говорив про завершення робіт не раніше 2025 року.
“Укладання договорів під кінець року тими чи іншими установами, які отримують фінансування з бюджету, нехай це буде місцевий бюджет, державний бюджет, державне підприємство, яке певного виду дотації отримує, частково фінансується й так далі, неважливо, суть одна: якщо є вищестоящий орган, який планує це бюджетне фінансування, то ці обсяги, виділені на поточний рік, треба в будь-якому випадку освоїти, інакше на наступний рік стільки ж не дадуть. Це поширена практика не тільки в нашій країні. Вона й у західних країнах так само присутня”, – пояснює юрист Центру протидії корупції Олексій Бойко.
За його словами, надалі укладаються додаткові угоди на продовження строків робіт або зменшення обсягів.
При цьому ще 26 вересня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль за результатами візиту до Миколаєва заявив, що джерела фінансування будівництва лише визначають: “Уряд затвердив відповідну програму. Є доручення президента. Орієнтовна вартість реалізації проєкту близько 8,8 млрд грн. Тепер доручаємо Міністерству розвитку громад та територій визначити джерела фінансування та за рахунок коштів з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії розпочати роботи за принципом “Проєктуй та Будуй”. У нас уже є попередні домовленості з партнерами, зокрема з Європейським інвестиційним банком про залучення донорських коштів на цей проєкт, тому розраховуємо на його швидку реалізацію”.
Але, схоже, донори відмовились фінансувати проєкт за спрощеною процедурою: “На сьогоднішній день у держави немає цих грошей, щоб побудувати. Тому працювали з нашими міжнародними партнерами. Але наші міжнародні партнери хочуть йти за стандартною процедурою, яка має за собою проєктування, проходження експертизи й після цього оголошення закупівель і будівництво. Тобто саме по собі проєктування може зайняти півтора-два роки. Ми не маємо на це можливості чекати такий великий термін ще. Тому, власне, було запропоновано йти за процедурою “Проєктуй-Будуй”. Але європейські банківські інституції не готові фінансувати за такою процедурою ці роботи. Вирішено, що гроші буде виділено з резервного фонду державного”, – розповів на початку жовтня миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, зазначивши, що довжина нового водогону приблизно 60 кілометрів.
Але всього за місяць гроші знайшлись. Однак залишаються питання до підрядників. Так, будівництво довірили трьом уже знайомим компаніям: “Автострада”, “Ростдорстрой” і “Укртрансміст”. Остання компанія, як і дві попередні, вже під час повномасштабної війни фігурує у кримінальних провадженнях. Одне з них стосується можливого привласнення бюджетних коштів при протиаварійних роботах одного з мостів у столиці. За версією слідства, договір виконано неякісно та не в повному обсязі. Але незважаючи на такий бекграунд, саме цим підприємствам довірили будувати надважливий інфраструктурний об’єкт – новий водогін – за бюджетні мільярди. Редакція направила запит до компанії, однак поки що коментар про розслідування правоохоронців не надходив.
Олексій Бойко підкреслює: відкрите кримінальне провадження не є на заваді отримувати бюджетні підряди. Однак треба враховувати певні нюанси: “Для замовника це може нести ризики того, що в рамках цього провадження можуть бути арештовані певні активи цієї компанії. Тобто та техніка, яка планувалась для будівництва, для виконання робіт, буде або обмежена в користуванні, або взагалі вилучена на якийсь штрафмайданчик. Відповідно замовник несе ризик того, що будуть порушені строки”.
При цьому, коли йдеться про процедуру “Проєктуй-Будуй”, важливо звертати увагу на технічний нагляд за об’єктом – хто його здійснює: “Якщо технічний нагляд здійснює пов’язана компанія з першими двома (з проєктантом і виконавцем робіт – ред.), то тут уже можуть виникнути певні ризики, по-перше, якості будівництва або, наприклад, завищення обсягів будівництва. І як наслідок певні корупційні ризики”, – зазначає юрист Олексій Бойко.
Наразі відомо, що ще в червні 2024 року Служба відновлення та розвитку інфраструктури в Миколаївській області уклала три угоди по трьом ділянкам будівництва нового водогону з однією компанією на послуги інженера-консультанта. Сукупна вартість робіт складає майже 4,5 млн грн. Послуги замовили в ТОВ “В.С. Інжиніринг”. Цю компанію зареєстрували на початку 2022 року в Одесі. Засновницями ТОВ зазначені жителька Дніпра Ксенія Руденко та одеситка Валентина Кошкіна. Компанія за два роки роботи уклала 12 договорів на загальну суму 71,8 мільйона бюджетних гривень. Всі договори підписані по неконкурентній процедурі. При цьому ТОВ “В.С. Інжиніринг” входить до консорціуму “Південна інжинірингова компанія”, керівником якого є В’ячеслав Шандрик – колишній заступник одеського міського голови, який звільнився у 2017 році. Консорціум також регулярно отримує бюджетні підряди, наразі уклавши угод на загальну суму більше 206 млн грн. Варто зазначити, що співзасновниця ТОВ “В.С. Інжиніринг” Валентина Кошкіна, вірогідно, працювала в Одеському КП “Міське капітальне будівництво” начальницею відділу. Як і Шандрик, вона звільнилась у 2017-му.
У службі відновлення та розвитку інфраструктури в Миколаївській області повідомили, що підрядників на будівництво водогону визначили за результатами розгляду пропозицій, наданих потенційними контрагентами на запити відомства. Договори уклали з тими, хто надав найбільш економічно вигідні пропозиції з урахуванням зокрема можливості безперервно виконувати будівельні роботи в умовах нестабільного фінансування та наявності досвіду виконання робіт на об’єкті з ціною не менше 1,5 млрд грн.
На запитання, чи відомо представникам служби про відкриті кримінальні провадження, в яких фігурують обрані підрядники, в відомстві зазначили, що не є розпорядниками цієї інформації. Крім цього у службі визнали, що роботи по будівництву нового водогону не будуть завершені до 25 грудня 2024 року.
Як зазначає експерт Олексій Бойко, пропозиції до потенційних підрядників, які вже мали досвід робіт на 1,5 млрд грн, містять певну дискримінаційну складову: “Уявімо собі на прикладі, що є компанія, яка ще не укладала подібних договорів, не виконувала таких робіт в Україні, на 1,5 млрд, неважливо, на 500 млн, але це велика іноземна компанія, яка має й техніку, й людей, і вона б хотіла зайти, припустимо, на ринок і виконати ці роботи. Але фактично цією умовою її позбавляють права навіть гіпотетичної участі”.
Коштовна реставрація
В Одесі також є показовий кейс відновлення з сумнівним підрядником. Так, у 2024 році продовжилась реставрація КУ “Міська клінічна інфекційна лікарня”, яка розташована в історичному центрі міста на вулиці Пастера. Проєкт реалізують у рамках фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком за програмою відновлення.
Як вказано на порталі Dream, лікарня є об’єктом стратегічної важливості, який надає спеціалізовану медичну допомогу мешканцям обласного центру, туристам, а також жителям області. В попередні роки за рахунок коштів громади виконано капітальний ремонт п’яти корпусів закладу, реконструйовано інженерні мережі. Зважаючи на вкрай незадовільний технічний стан будівлі Валіховського корпусу (так звана будівля “М”), який є пам’яткою архітектури місцевого значення, в липні 2021 року розпочато повний комплекс зовнішніх опоряджувальних робіт за рахунок коштів місцевого бюджету.
На початку вересня цього року одеське міське управління капітального будівництва оголосило торги з особливостями на ремонтно-реставраційні внутрішні оздоблювальні роботи Валіховського корпусу інфекційної лікарні. Роботи оцінили у 148,6 млн грн. Примітно, що відомство ще у 2021 році провело торги по вказаних роботах. Тоді учасники торгів пропонували виконати ремонт за 108 млн грн. Однак, схоже, через початок повномасштабної війни ремонтно-реставраційні роботи відмінили. А у 2024 році в Одесі знов вирішили реставрувати корпус будівлі інфекційної лікарні. При цьому двічі торги не відбувались. Коли врешті восени договір уклали із компанією “Авіс”, яка запропонувала виконати роботи за 148,6 млн грн, більше жодне підприємство на торги не подавалось. Роботи планують завершити в кінці 2025 року.
За словами юриста ЦПК Олексія Бойка, спрощені процедури обрання підрядника наразі допустимі: “На час воєнного стану спрощена процедура закупівлі, особливо, що стосується ремонтних, будівельних і подібних робіт, особливо, що стосується критичної інфраструктури, ці роботи дозволено проводити без відкритого тендеру. А навіть, якщо торги відкриваються, то вони “торги з особливостями”, тобто навіть якщо один учасник прийшов, він визнається переможцем. Логіка цих змін, щоб максимально швидко укласти необхідні договори, максимально швидко проводити критично необхідні роботи”.
Консорціум “Авіс” зареєстрували всього декілька місяців тому – в серпні 2024-го. Незважаючи на коротку історію існування компанії, вона вже отримала два великих підряди сукупною вартістю 249,1 млн грн. Окрім інфекційної лікарні консорціум ремонтуватиме лікарню в Балті Одеської області. Засновниками компанії “Авіс” є два одеських підприємства – ТОВ “СК автострой” і ТОВ “Інж-строй”. Обидві компанії регулярно отримують бюджетні підряди. Так, ТОВ “СК автострой” встигло укласти угод на загальну суму 3,49 млрд грн, ТОВ “Інж-строй” – на суму 609 млн грн. Бенефіціарними власниками консорціуму “Авіс” вказані дві людини Андрій Жинчін і Броніслав Цуркан.
Схоже, Жинчін є помічником депутата Одеської міської ради від партії мера міста “Довіряй ділам” Юрія Шумахера. Нагадаємо, Шумахер є одним з співзасновників дорожнього гіганта, що отримує мільярдні угоди з відновлення, компанії “Ростдорстрой”. Варто також зазначити, що компанія Жинчіна “СК автострой” фігурує у справі ухилення від сплати податків ТОВ “Ростдорстрой”, про яку ми писали вище.
Щодо Броніслава Цуркана, то він з 2015 до 2019 року працював в Овідіопольській райдержадміністрації – спочатку на посаді начальника управління ЖКГ та будівництва, а пізніше начальником відділу житлово-комунального господарства. Він двічі балотувався в місцеві депутати: у 2015 році від партії “Європейська солідарність”, а у 2020-му – від забороненої нині за проросійськість партії “Наш край”. У часи Януковича, вірогідно, Цуркан працював у податковій міліції.
Але повернемось до ремонтно-реставраційних робіт в одеській інфекційній лікарні. Згідно документів, які консорціум “Авіс” подав на торги, в компанії 40 працівників відповідної кваліфікації. Причому 14 з них – це дорожні робітники. Залучати субпідрядників консорціум не планує. Але постає питання: чи зможе компанія виконати роботи якісно, адже в інфекційній лікарні потрібно проводити не дорожні роботи, а внутрішнє оздоблення. Примітно, що торги оголосили в вересні, а лист про субпідрядників датовано серпнем.
“Він (замовник – ред.), по-перше, мав би висунути вимоги щодо кваліфікації персоналу, який би залучався, а не просто визначити кількість, а дійсно їхню фаховість певну. Якщо таких вимог формально не було в тендерній документації, а була вимога лише до кількості, підрядник формально нічого не порушив. Лікарня – це все ж таки не офісне приміщення, тобто там є спецобладнання, там треба обладнати операційні, підводку туди кисню, іншої апаратури, резервне живлення. Тобто там мають залучатися вузькоспеціалізовані фахівці. Це логічно було б, якщо ми говоримо про внутрішнє оздоблення лікарні. І тут дійсно виникає питання, чи дорожні робітники зможуть тут допомогти”, – зазначив Олексій Бойко.
При цьому господарський суд Одеси наразі розглядає справу за позовом держаудитслужби щодо розірвання договору між одеським управлінням капбудівництва та ТОВ “Інж-строй” – співзасновник консорціуму “Авіс”. Причина – зокрема невідповідність підрядника кваліфікаційним критеріям. Мова про ремонт шкільного стадіону за бюджетний рахунок. Враховуючи, що держаудитслужба також знайшла порушення при проведенні закупівлі ремонтно-реставраційних робіт в одеській інфекційній лікарні, вірогідно, й цей договір може стати предметом судового розгляду.
Ми звернулись до компанії “Авіс” з проханням про коментар. Але там надавати коментарі відмовились.
Таким чином, аналізуючи, які підрядники виконують роботи з відновлення в Одеській і Миколаївській області, стає очевидним: деякі роботи можуть виконати неякісно і з завищенням цін. Причому інфраструктурні проєкти – як ремонт лікарні чи будівництво нового водогону – і справді потрібні. До того ж низку з них фінансують за допомогою донорів. Однак нерідко бюджетні мільярди отримують сумнівні підрядники зі шлейфом кримінальних справ і зв’язками з владою.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення України”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Олена Чернишова
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".