З минулого року триває реставрація миколаївської гімназії №2. Будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення, її побудували ще в ХІХ ст. Роботи фінансують коштом державного бюджету з фонду ліквідації наслідків збройної агресії рф. Як вказано на порталі Dream, загальний орієнтовний бюджет реставрації гімназії складає понад 200 млн грн. Миколаївський обласний департамент містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку обрав підрядника у листопаді 2023-го. Завершення робіт заплановано на кінець поточного року. Але до підрядника є чимало питань.
«Антикорупційний вимір» розбирався із деталями.
Торги з особливостями
Тендер на обрання підрядника для проведення реставрації в миколаївській гімназії оголосили на початку листопада минулого року. Замовник скористався процедурою відкритих торгів з особливостями, що дозволяє укладати угоду за наявності навіть однієї пропозиції. Роботи оцінили у 153 млн грн.
Зазначимо, що згідно з інформацією по об’єкту, наразі кількість учнів навчального закладу перевищує 400 людей. Окрім реставрації двоповерхової будівлі для роботи гімназії заплановане облаштування протирадіаційного укриття в підвалі. Однак торги обласний департамент, схоже, оголосив без укриття – підрядник має провести як зовнішню, так і внутрішню реставрацію, облаштувати проїзди та доріжки, озеленити територію, відремонтувати зовнішні мережі водопроводу та каналізації тощо.
Припускаємо, що облаштування протирадіаційного укриття в гімназії будуть фінансувати окремо за додаткові кошти. Наразі інформація про це відсутня в електронній системі закупівель.
На конкурс подалась лише одна компанія, із якою наприкінці листопада 2023 року уклали угоду вартістю 145,5 мільйонів бюджетних гривень. Завершення робіт заплановано на кінець грудня 2024-го. Виконувати реставраційні роботи довірили ТОВ «БК «Житлопромбуд-8».
Звивистий шлях будівельної компанії
Будівельну компанію «Житлопромбуд-8» зареєстрували у 2020 році в Миколаєві. Але історія підприємства тягнеться ще з початку 90-х – тоді компанія працювала не як ТОВ, а як акціонерне товариство. Найімовірніше, підприємство існувало ще за часів радянського союзу, а після його розпаду компанію приватизували.
Наразі засновниками ТОВ значаться п’ять осіб – Григорій і Олександр Стерпул, Олена Авдєєва, Микола Похилюк і Марія Машарова. Найбільша частка у незмінного керівника компанії Григорія Стерпула, який і до перереєстрації форми власності підприємства у 2020 році володів найбільшою кількістю акцій компанії.
Миколаївський бізнесмен відомий своїми зв’язками із колишньою владою в місті. Так, раніше у ЗМІ його називали другом ексзаступника миколаївського міського голови з питань будівництва, архітектури та земельних відносин Володимира Гуллера, який працював в органах місцевого самоврядування близько 40 років. Гуллер помер у 2022-му. Сам Григорій Стерпул у 2006 році балотувався до Миколаївської міської ради. Але чи отримав тоді мандат і від якої партії він балотувався, наразі невідомо.
Окрім компанії «Житлопромбуд-8» він значиться засновником ще низки підприємств, які займаються будівництвом. У деяких з них керівницею є Олена Авдєєва – співзасновниця «Житлопромбуд-8».
У 2020 році Авдєєва балотувалась до Миколаївської ради від партії «Слуга народу», однак мандат вона не отримала.
Зазначимо також, що в компанії «Житлопромбуд-8» працював, а, можливо, працює й зараз чоловік миколаївської чиновниці Яни Хотієнко. Так, Хотієнко, яка тоді працювала в управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області, в декларації за 2017 рік указала, що заробітну плату її чоловік Ілля Хотієнко отримує в будівельній компанії «Житлопромбуд-8». Наразі Яна Хотієнко змінила місце роботи — вона працює в департаменті містобудування, архітектури, капітального будівництва та супроводження проєктів розвитку Миколаївської ОДА. Саме цей департамент замовляв реставрацію миколаївської гімназії, віддавши підряд ТОВ «Житлопромбуд-8». А ось місце роботи чоловіка Яна Хотієнко чомусь не вказала, оминувши в декларації відомості про свій дохід, а також дохід чоловіка.
Примітно, що саме в рік перереєстрації юридичної компанії з акціонерного товариства на ТОВ, а саме у 2020 році, позику від «Житлопромбуд-8» у розмірі майже шести мільйонів гривень отримав багаторазовий депутат з Донецької області Максим Єфімов. Це відображено в декларації екснардепа, який у 2023 році склав мандат.
За що й на яких умовах Єфімов отримав гроші від миколаївської компанії, невідомо. Журналісти «Антикорупційного виміру» намагались звязатись з екснардепом за декількома номерами, щоб поставити йому запитання про ці кошти. Зокрема написали за номером телефону, який був вказаний при реєстрації ФОП Єфімов М.В. Спочатку журналістці відповіли, що жодного відношення до ТОВ «Житлопромбуд-8» не мають, а потім — що не мають відношення й до Максима Єфімова.
Нагадаємо, Єфімов розпочав шлях у політиці ще 2006 року, обравшись до Краматорської міської ради від забороненої нині «Партії регіонів». Крім того, входив у сотню найбагатших людей у країні станом на 2021 рік, за версією Forbes. Зокрема він «підбирав» майно експрезидента-втікача Віктора Януковича. Наприклад, як зазначали «Наші гроші з Денисом Бігусом», довірена особа Єфімова, який на той час був нардепом уже від Блока Петра Порошенка, стала власником вертолітного майданчика Януковича. А портал «Бізнес цензор» у 2018 році писав, що син Януковича продав Єфімову «Донбасенерго».
Але повернемось до компанії «Житлопромбуд-8».
«Проблемні» підряди
Компанія «Житлопромбуд-8» регулярно укладає бюджетні угоди. Переважно в Миколаївській області. Деякі з них – на десятки мільйонів гривень. Так, з 2016 року підприємство уклало бюджетних угод на загальну суму понад 915 млн грн. Наприклад, компанії довірили капремонт навчального корпусу миколаївського коледжу. Сукупно дві угоди обійдуться платникам податків у майже 40 млн грн.
Без проведення відкритих торгів, а по переговорній процедурі компанія отримала підряд по реконструкції Миколаївського міського палацу культури вартістю 358 мільйонів бюджетних гривень. Раніше ця компанія виграла торги на реконструкцію вказаного палацу культури, сукупно отримавши понад 22 млн грн. Однак цієї суми виявилось недостатньо, і ТОВ «Житлопромбуд-8» вирішили ще докинути бюджетних грошей.
Обидві угоди на реконструкцію палацу культури виявились проблемними. Так, у 2019 році Антимонопольний комітет України встановив факт змови під час проведення торгів на визначення підрядника для реконструкції палацу культури в Миколаєві. Будівельна компанія «Житлопромбуд-8» отримала штраф за це порушення в розмірі 6,6 млн грн. Після чого підприємство звернулось до суду. В результаті довгих розглядів у 2023 році Господарський суд Миколаївської області виніс рішення про стягнення з компанії штрафу. Весь цей час компанія продовжувала отримувати бюджетні підряди, попри рішення АМКУ.
Як зазначає юрист ЦПК Олексій Бойко, заборона на участь у закупівлях за змову діє протягом 3-х років з моменту притягнення до відповідальності. Експерт проаналізував історію з компанією «Житлопромбуд-8»:
«Законом України «Про захист економічної конкуренції» передбачена можливість зупинення дії подібних рішень АМКУ у звʼязку із порушенням господарським судом провадження у справі про визнання його недійсним. Таке рішення АМКУ може прийняти за заявою осіб, які беруть участь у справі, чи з власної ініціативи. Даних щодо таких рішень (про зупинення) в відкритих джерелах знайдено не було. Водночас у «Зведених відомостях про рішення органів Комітету про визнання вчинення суб’єктами господарювання порушень законодавства про захист економічної конкуренції…», так званому «чорному списку» АМКУ компанія «Житлопромбуд-8» значилась рівно до 26 грудня 2022 року, тобто протягом трьох років з моменту притягнення їх до відповідальності. Наразі в «чорному списку» АМКУ цієї компанії немає, що дозволяє їй брати участь у публічних закупівлях».
При цьому судовий розгляд, у якому крапку нарешті поставив Верховний Суд, в цьому випадку підтверджує лише те, що штраф у 6,6 млн компанії «Житлопромбуд-8» таки доведеться заплатити, зазначає юрист:
«Таким чином, якщо ми говоримо про тендери 2023-2024 років, то, за даними АМКУ, ця компанія вже на законних підставах може брати участь».
До того ж миколаївська прокуратура та Держаудитслужба через суд намагались визнати недійсною угоду з компанією «Житлопромбуд-8» на реконструкцію миколаївського палацу культури, яку вона уклала по переговорній процедурі.
Також відомо, що компанія «Житлопромбуд-8» отримувала підряди за бюджетні кошти взагалі без офіційних договорів. Декілька років тому в Миколаєві розгорівся скандал – влітку 2017 року розпочався ремонт летовища в місті, а тендер на проведення робіт оголосили лише у 2018-му. Примітно, що першу чергу робіт виконала компанія «Житлопромбуд-8», а торги виграла інша фірма з Києва, повідомляло видання «МикВесті». Тоді Григорій Стерпул в інтерв’ю виданню заявив, що його «кинули». На жаль, не обійшлось і без трагедії – на фоні скандалу та розслідування правоохоронців у березні 2018 року вкоротив собі віку колишній АТОвець, який на той час очолював миколаївський аеропорт, Владислав Волошин.
Того ж року компанія пішла до суду, щоб стягнути з КП «Миколаївський міжнародний аеропорт» понад 43 млн грн відшкодування за проведений ремонт. Однак процес триває досі – наразі справу повторно розглядає Господарський суд Одеської області. Примітно, що сума стягнення від ТОВ «Житлопромбуд-8» значно зменшилась. Наразі компанія просить відшкодувати 28,8 млн грн за ремонт миколаївського аеропорту.
«Є загальні положення цивільного і господарського законодавства, які говорять про те, що якщо сторона і не мала права на вчинення певних дій (виконання робіт, надання послуг), однак інша сторона прийняла належним чином виконання таких робіт, у тому числі, подальше укладання договору на ці роботи. То це допускається», – пояснює юрист Олексій Бойко.
При цьому, за словами експерта, у законодавстві є певні особливості: без проведення процедури закупівлі і укладання договору забороняється вчиняти будь-які дії. Однак відповідальність за це адміністративна – штраф у понад 50 тисяч гривень (станом на 2024 рік).
Редакція направила запит на електронну адресу компанії, щоб з’ясувати позицію щодо проблемних підрядів – штрафу від АМКУ та проведення робіт без договору. На момент публікації статті відповідь не надійшла.
Попри такий бекграунд, компанія «Житлопромбуд-8» продовжує отримувати багатомільйонні підряди, долучившись до відновлення України. Можливо, в цьому допомагають впливові зв’язки й корисні знайомства. Однак, це створює й корупційні ризики. До того ж ставить під сумнів якісне і своєчасне виконання робіт. За які платять платники податків.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".