У Миколаївської області станом на 24 листопада зареєстровано майже 123 тисячі внутрішньо переміщених людей.
Однією з проблем, з якою стикаються переселенці, є забезпечення житлом. У регіоні функціонує п’ять місць компактного проживання, також формується житловий фонд соціального призначення.
За словами директорки департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксани Єльчієвої, на території області визначений перелік житла для проживання внутрішньо переміщених людей — це місця тимчасового проживання.
“В області на сьогодні п’ять місць компактного проживання, де перебуває 271 людина. Разом з цим ми співпрацюємо з Міжнародною організацією з міграції, з ГО “Десяте квітня”, “Право на захист” тощо, які допомагають здійснити ремонтні роботи для відновлення і створення нових місць тимчасового поселення, щоб можна було збільшити кількість таких місць. Такі роботи, наприклад, наразі відбуваються у Миколаєві”, — сказала посадовиця.
“Разом з цим у громадах області відбулась робота з формування житлового фонду соціального призначення. На сьогодні у фонді 100 об’єктів комунальної власності —соціальні квартири, кімнати у гуртожитках, у яких проживає 217 людей”.
На 24 листопада, каже Єльчієва, у закладах соціального захисту проживає 334 людини похилого віку, люди з інвалідністю з-поміж переселенців. Вони потребують постійного стороннього догляду.
“З них 154 людини з Херсонської області. Вони повністю отримують послуги зі стаціонарного догляду, медичні, забезпечені харчуванням, соціальною підтримкою. З 2022 року по листопад 2024 року евакуювали 389 людей. Активно у цьому напрямку співпрацюємо з Миколаївською обласною організацією Червоного Хреста України”, — розповіла Оксана Єльчієва.
“Також діє програма “Прихисток”. Протягом повномасштабного вторгнення 8946 ВПО були розміщені в установах комунальної власності. 136 тисяч 271 приватне домогосподарство прихистило 346 тисяч 892 ВПО, відповідно отримало гроші з державного бюджету на понад 197 мільйонів гривень”.
За програмою підтримки учасників бойових дій, які є ВПО, з державного бюджету у 2024 році виділено 61 мільйон гривень на виплати компенсації 28 людям.
“Буде придбано 28 квартир. Додатково виділено 45,8 мільйона гривень для виплати компенсації на купівлю житла 21 людині. Тобто є різні програми, що допомагають розв’язати питання, хоча це одне з актуальних питань. Людина, коли переміщується в іншу громаду, то у неї перше питання — де проживати”, — зауважила Оксана Єльчієва.
Також у громадах вишукують можливості щодо реконструкції або будівництва нового житла, пояснює очільниця департаменту.
“У Вознесенську розробили проєктно-кошторисну документацію з реконструкції нежитлової будівлі у 24-квартирний житловий будинок. Планується розмістити майже 50 людей”, — говорить Єльчієва.
Начальниця управління соціального захисту населення Первомайської районної військової адміністрації Олена Волошина говорить, станом на 20 листопада на обліку у громаді перебуває 10 тисяч 743 переміщені людини.
“Переважно живуть у приватному секторі, первомайчани надають житло, вільні будинки, дачі, у себе прихищали людей. У територіальному центрі з надання соціальних послуг Первомайської міськради з початку агресії побували близько 100 людей, зараз проживає до 25 переселенців”.
“У Первомайську планується будівництво житлового багатоквартирного комплексу для ВПО. Цей проєкт передбачає 26 багатоквартирних будинків приблизно на 1700 квартир. Але реалізація затримана, тому що шукають спонсорів. Проєкт розрахований на три мільярди гривень у декілька етапів освоєння грошей”, — сказала Олена Волошина.
Як зазначила Оксана Єльчієва, на Миколаївщині працює Рада з питань внутрішньопереміщених людей, також Хаб для ВПО з Херсонщини, куди люди можуть звертатись з будь-яких питань. За потреби переселенці можуть зателефонувати на “гарячу лінію” департаменту 098-031-31-41 або за телефоном 0512-56-30-80.
Що відомо про допомогу ВПО
-За даними департаменту соцзахисту населення Миколаївської ОВА, у регіоні проживає 122 962 ВПО. Протягом повномасштабного вторгнення було зареєстровано понад 167 тисяч людей. У листопаді 2024 року фінансову підтримку з держбюджету нараховано 32 986 ВПО на суму 115,3 мільйона гривень.
-Уряд 25 жовтня 2024 року затвердив експериментальний проєкт надання внутрішньо переміщеним особам (ВПО) субсидій на оренду житла шляхом компенсації орендодавцю вартості (або частини вартості) оренди житла, яке винаймає ВПО.
-До Миколаєва 12 листопада завітав директор організації “Habitat International” Орхан Алієв. З місцевою владою говорили про можливе будівництво житла для переселенців та інших вразливих категорій населення.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".