Лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко закликала депутатів не голосувати поданий урядом проєкт бюджету на 2025 рік, а фракція «Батьківщина» у запропонованому вигляді його не підтримуватиме.
Вона запропонувала три напрямки наповнення державного бюджету на суму до трильйона гривень, а депутати фракції «Батьківщина» підготували сотні поправок для покращення головного фінансового документа країни, однак уряд та провладна більшість їх не врахували.
Юлія Тимошенко переконана, що бюджет країни, що воює, має бути інакшим, адже потреби війська недофінансовані, відсутня соціальна справедливість, бо розрив між зарплатами лікарів, вчителів, науковців та керівників держмонополій і високопосадовців складає сотні тисяч гривень.
«Цей бюджет спрямований не на розвиток країни, не на процвітання, не на зміцнення нашої нації, не на правильну організацію оборони. Цей бюджет, невідомо де спланований, розрахований на ліквідацію української нації», – наголосила Юлія Тимошенко.
На її думку, поява такого антисоціального бюджету – це наслідок політичної стратегії керівництва держави.
«До керівництва держави у мене є величезні претензії, тому що цей бюджет – це не бюджет перемоги і це не бюджет життя країни. І головне: у нас значною мірою недоплановані військові бюджети, тому що недопланована дохідна частина бюджету. У нас катастрофа з соціальними видатками. 30 відсотків від мінімального прожиткового рівня у вчителів, лікарів, пенсіонерів, людей з інвалідністю – усіх, хто потребує підтримки держави», – наголосила Юлія Тимошенко з парламентської трибуни.
Вона звернула увагу присутніх на те, що в проєкті бюджету не запропоновано обмеження захмарних зарплат високопосадовців, а також наголосила, що обговорення державного кошторису на рік відбувається за відсутності премʼєр-міністра та урядовців.
«Чому у нас сьогодні всі органи влади, всі міжнародні наглядові ради, всі державні корпорації, які сформовані іноземними наглядовими радами, і в тому числі силові органи влади, мають заробітну плату від 150 до 500 тисяч гривень в місяць? А є керівники державних корпорацій, які по мільйону отримують щомісяця», – обурено запитала лідерка «Батьківщини».
Депутатка детально розповіла депутатам, якою має бути дохідна частина державного бюджету на наступний рік, де шукати невраховані доходи та на що першочергово мають бути спрямовані видатки. Юлія Тимошекно окреслила три напрямки, коштом яких можна суттєво збільшити дохідну частину бюджету, щоб спрямувати їх на розвиток економіки, потреби ЗСУ, лікування військових, виплати бюджетникам і соціально незахищеним верствам населення.
Перший напрямок – взаємні перерахунки між Нацбанком та держбюджетом і припинення махінацій з облігаціями внутрішнього займу. За її словами, йдеться про недорахування в балансі 133 мільярдів гривень.
«Сьогодні заборгованість державного бюджету перед Національним банком в облігаціях внутрішньої державної позики складає майже 700 мільярдів гривень! Щоб обслужити цей борг, країна у видатковій частині бюджету на наступний рік заклала майже 200 мільярдів гривень. По закону про бюджет, Бюджетний кодекс передбачено, що 100 відсотків перевищення доходів над видатками Національного банку перераховується в державний бюджет. В принципі, ці 200 мільярдів гривень мусили перерахувати від Національного банку державному бюджету, але в бюджеті України від Національного банку закладено всього 67 мільярдів гривень. Тобто бюджет перераховує Національному банку майже 200 мільярдів гривень, це повернення боргу і обслуговування, а Національний банк назад – тільки 67. Де 133 мільярди, де вони поділися?» – поцікавилась Юлія Тимошенко.
І роз’яснила присутнім, що цих грошей немає в балансі бюджету, адже НБУ «всупереч здоровому глузду запозичає гроші у декількох комерційних банків і платить їм відсотки за ці запозичення від 16 до 25, залежно від того, коли ці гроші запозичались», при цьому дохідність цих комерційних банків «є фантастичною».
Другий напрямок, який дозволив би наповнити бюджет мінімум на 10,5 мільярдів євро, тобто майже 420 мільярдів гривень, – це зарахування доходів від заморожених в ЄС вкладів російської федерації, що складає згідно з офіційними повідомленнями ЄС 3 мільярди щорічно, але Україна від початку війни отримала цьогоріч лише 1,5 мільярда євро.
«Чому в бюджеті, в балансі бюджету немає цих грошей? Кажуть, що Європейський Союз погодив, що вони будуть забирати ці гроші у вигляді відсотків на кредити, які даються Україні. Але немає такого обсягу на 10,5 мільярда відсотків. Де в дохідній частині бюджету 420 мільярдів гривень?» – зауважила лідерка «Батьківщини».
Третій напрямок наповнення бюджету на сотні мільярдів гривень, що було проігноровано владою, – це виведення з тіні доходів тютюнової галузі, виробництва алкоголю, нафтопереробних підприємств та грального бізнесу, адже вони сплачують лише 30% податків.
«70 відсотків податків в цих галузях в тіні. Хто «кришує» це? Хто сьогодні дозволив їм не платити 100 відсотків податків? Вони платять 30 відсотків. Це офіційна цифра. Це означає, що діляться в тіні, і це означає, що сотні мільярдів гривень недораховані в дохідну частину бюджету, – зазначила Юлія Тимошенко.
Вона пояснила колегам, що всі ці гроші – це реальний ресурс країни, який недоплачений сьогодні Збройним Силам України.
Аналізуючи видаткову частину, Юлія Тимошенко підкреслила, що бюджет – антисоціальний, бо в ньому посилюється розшарування в доходах українців, адже в бюджеті немає обмежень для зарплат високопосадовців та керівників держмононополій. Натомість недофінансованими є освіта, наука, система охорони здоровʼя, і зупиняється дія 33 положень законодавства, що стосуються соціальної сфери.
На її переконання, наслідком недофінансування освіти стане перетворення країни «в сировинний придаток для цивілізованих країн», адже зарплати в цій сфері іноді нижче мінімального прожиткового мінімуму.
Оклади в системі охорони здоров’я залишилися на рівні від початку широкомасштабної війни: лікар отримує 20 тисяч гривень, медсестри – 11 тисяч, а молодший медичний персонал отримує 4-6 тисяч гривень на місяць.
Окрім цього, в проєкті бюджету не заплановані 6 мільярдів гривень для лікування політравм військовослужбовців, 8 мільярдів – на закупівлю ліків для лікування важких поранень, орфанних захворювань та 5 мільярдів на реабілітацію поранених військових.
«Водночас в бюджеті величезні видатки на комерційні програми, на розвиток бізнесу, ще на щось. Це функція банківської системи, а не функція бюджету. Сотні мільярдів розкидається направо і наліво, на якісь бізнес-програми, які насправді й не спрацьовують», – констатувала Юлія Тимошенко і закликала колег голосувати проти бюджету «ліквідації української нації».
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".