Барометр Хто може отримати бронь від мобілізації з 1 серпня: список професій і нововведення

Хто може отримати бронь від мобілізації з 1 серпня: список професій і нововведення

Просмотров: 343
30 Липня 2024, 11:12

Деякі підприємства та організації в Україні можуть забронювати своїх співробітників від мобілізації. Законопроєкт №10449, який діє з травня 2024 року, регулює не тільки правила призову, відтермінування та штрафів, а й броні. 

Хто може отримати бронь від мобілізації з 1 серпня: список професій і нововведення

УНІАН з’ясував, як отримати бронь від мобілізації з 1 серпня 2024 року.

Як відбувається бронювання співробітників тепер – список нововведень

Кабінет Міністрів України вніс деякі зміни до постанови №76, яка регулює порядок внесення підприємств України до категорії критично важливих. З огляду на зміни, бронь від мобілізації в Україні мають право оформити:

  • військовозобов’язані незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності;
  • тільки ті працівники, які оновили свої дані в ТЦК, факт оновлення даних має зазначити керівник підприємства у своєму обґрунтуванні для броні (його необхідно подати разом з іншими документами);
  • кінцеві бенефіціарні власники підприємств, які не є їхніми працівниками;
  • члени наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. грн. або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. грн;
  • військовозобов’язані, які обіймають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням.

Важливо розуміти, що бронь від мобілізації тепер, за новим законопроєктом, доступна для всіх працівників від 18 до 60 років, тому що лист із переліком дефіцитних військово-облікових спеціальностей осіб рядового, старшинського, офіцерського складу не братиметься до уваги під час узгодження списків на бронювання, а отже, значно більша кількість працівників, для яких раніше існували обмеження, можуть бути заброньовані.

Також у постанові КМУ зазначено, що збільшено строк, на який військовозобов’язані працівники критично важливих підприємств можуть отримати бронювання. Тепер забронювати співробітника можна на 12 місяців замість 6.

Ще одне нововведення – орган, який ухвалив рішення про визначення підприємства критично важливим, у разі наявності сумнівів щодо інформації, викладеної в документах, що подаються під час бронювання працівників, може запросити документальне підтвердження такої інформації.

Ба більше – підприємства, що виробляють товари, надають послуги для забезпечення потреб Збройних сил України, інших військових формувань, відтепер також спершу мають отримати відповідний статус критично важливого підприємства (бути включеними до переліку), і лише після цього зможуть подавати списки працівників на бронювання.

Як оформити бронювання співробітників – ліміти та правила

Для того щоб надати бронь від мобілізації цінним співробітникам критично важливого підприємства, потрібно виконати низку умов. Важливо переконатися, що:

  • підприємство сплатило податки та інші збори на суму від 1.5 млн євро;
  • річні надходження підприємства становлять мінімум 32 млн євро в еквіваленті;
  • підприємство не має заборгованостей з єдиного соціального внеску (ЄСВ);
  • середня місячна зарплата співробітників дорівнює або хоча б не менша за середню зарплату в регіоні;
  • підприємство – резидент Дія.City

Відомо, що бронь від мобілізації можуть отримати тільки 50% від загальної кількості військовозобов’язаних співробітників підприємства, але ця норма працює не завжди. Є випадки, коли бронювання буде 100%, до них належать:

  • підприємства оборонно-промислового комплексу з контрактами із ЗСУ;
  • підприємства електроенергетичного, ядерно-промислового, вугільно-промислового та нафтогазового комплексів і підприємств, які відновлюють або ремонтують зруйновані чи пошкоджені підприємства енергетичного комплексу;
  • підприємства, які будують фортифікації (на період дії договору будівництва);
  • поліцейські та працівники ДСНС (у разі обґрунтованої необхідності МВС).

Проте зміни в порядку бронювання співробітників торкнулися деяких держслужбовців – у топчиновників категорії “А”, голів обласних, районних рад, а також сільських, селищних, міських голів залишається гарантована бронь, а ось держслужбовці категорій “Б” і “В” будуть бронюватися всього на 50%.

Хто може оформити бронь від мобілізації – професії

Наразі в Україні затверджено перелік, згідно з яким працівники тих чи інших спеціальностей можуть отримати бронь від мобілізації – список виглядає так:

  • співробітники місцевого самоврядування або інших державних органів, які обіймають посади, без яких ці органи функціонувати не можуть;
  • працівники підприємств, установ, організацій, яким встановлено мобілізаційні замовлення;
  • працівники підприємств, що виробляють товари, надають послуги для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
  • працівники підприємств, установ, організацій, які мають статус критично важливих;
  • народні депутати та їхні помічники;
  • поліція та працівники ДСНС;
  • компанії зі сфери медіа та культури;
  • судді та дипломати;
  • державні службовці, які готують висновки до проєктів нормативно-правових актів, проводять їх фахову, наукову, юридичну експертизу та/або експертизу прийнятих нормативно-правових актів;
  • державні службовці, які безпосередньо виконують функції із забезпечення кібербезпеки, кіберзахисту та безпеки інформаційних технологій, роботи з розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних, упровадження та підтримки новітніх інформаційно-комунікаційних технологій в органах, які забезпечують діяльність президента України, Верховної Ради України та Кабінету міністрів України.

Керівник підприємства, який бажає оформити бронь від мобілізації для співробітника, повинен розуміти, що така опція доступна тільки для офіційно оформленого працівника. Тобто, трудовий договір або контракт обов’язковий, як і наявність військово-облікових документів. Для ФОПів наразі бронювання не передбачено.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2022 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2013-2022 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]