31 травня Україна уклала безпекові угоди з Ісландією, Норвегією та Швецією.
Про угоду з останньою “Новинарня” вже інформувала раніше.
Безпекову угоду з Ісландією президент Володимир Зеленський, який у п’ятницю перебуває з візитом у Стокгольмі, підписав з прем’єр-міністром країни Б’ярні Бенедіктссоном.
Згідно з угодою, текст якої опублікований на сайті глави держави, Ісландія зобов’язалася надавати Україні всебічну та довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку, а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО.
Зокрема, протягом 2024–2028 років Ісландія щороку виділятиме щонайменше 4 млрд ісландських крон (майже 30 млн доларів), підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди. Крім того, Ісландія готова фінансувати, закуповувати та постачати оборонні матеріали й спорядження, а також співпрацювати з Україною для розвитку її оборонної промисловості.
Як зазначають в Офісі президента, унікальність підписаної угоди полягає в тому, що Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі та обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими літаками. А також приділятиме особливу увагу підтримці та спорядженню українських жінок у ЗСУ.
Угода передбачає підтримку української “формули миру”, санкцій проти РФ, відшкодування збитків та притягнення країни-агресорки до відповідальності. Також йдеться про зміцнення соціальної та цивільної інфраструктури, зокрема освіти й енергетичної безпеки. Ісландія зобов’язується посилити дипломатичне представництво в Києві для співпраці з урядом, парламентом, громадянським суспільством і приватним сектором.
Безпекова угода з Норвегією
Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку з Норвегією Володимир Зеленський підписав з прем’єр-міністром країни Йонасом Гаром Стере.
Текст угоди опублікований на сайті глави держави.
Цього року Норвегія надасть Україні щонайменше 13,5 млрд норвезьких крон (близько 1,2 млрд євро) військової допомоги. Загалом у довгострокову програму Нансена з підтримки України Норвегія заклала майже 6,4 млрд євро на 2023–2027 роки.
Норвезька підтримка України триватиме впродовж усього терміну дії угоди.
За угодою, разом із союзниками Норвегія допомагатиме Україні розвивати спроможності у сфері сучасних бойових літаків і вже фіксує чітку готовність передати винищувачі F-16. А також зробить вагомий внесок у розвиток морських спроможностей у Чорному й Азовському морях, продовжить надавати системи NASAMS, а також обладнання до них і навчатиме фахівців.
Україна та Норвегія також працюватимуть над поглибленням оборонно-промислового співробітництва.
Невійськові блоки угоди стосуються підтримки української “формули миру”, санкцій, відшкодування збитків, притягнення агресора до відповідальності, а також допомоги в економічному відновленні, гуманітарному розмінуванні, захисті критичної інфраструктури та боротьбі з російською пропагандою. Норвезькі лікарні й надалі надаватимуть допомогу українцям.
Норвегія також працюватиме над майбутнім членством країни в НАТО.
Норвегія – 15-та країна, з якою укладено двосторонню безпекову угоду на виконання положень Вільнюської декларації G7.
Раніше Україна підписала документи з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".