11 квітня росіяни здійснили третій, з початку року, масований удар по українській енергетичній інфраструктурі: атаковано об’єкти теплової генерації та передачі в Одеській, Харківській, Запорізькій, Львівській та Київській областях.
Вже точно відомо про повне знищення Трипільської ТЕС “Центренерго” на Київщині, суттєві пошкодження двох електростанцій компанії ДТЕК Ріната Ахметова та підстанцій “Укренерго”.
Тепловими електростанціями в Україні володіють три компанії: близько 80% вугільної генерації до великої війни контролювала група ДТЕК Ріната Ахметова, на другому місці була державна “Центренерго”, яка оперувала трьома станціями, і найменше виробляла компанія “Донбасенерго” Максима Єфімова та Едуарда Бондаренка.
Після останнього обстрілу та руйнації Трипільської ТЕС всі 100% генерації втратила державна “Центренерго”. Ще влітку 2022 року була окупована її Вуглегірська ТЕС на Донеччині, а 22 березня цього року ворог знищив Зміївську ТЕС на Харківщині. Таким чином усі три ТЕС “Центренерго” знищені або захоплені.
“Донбасенерго” мала у своєму складі дві теплові електростанції. Старобешівська ТЕС ще з 2015 року захоплена терористами так званої “ДНР”, а Слов’янська ТЕС перебуває поруч з лінією фронту та систематично обстрілюється ворогом.
Небагато залишилось і від колись найбільшого гравця на ринку теплової генерації – ДТЕК. До початку великої війни була окупована Зуївська ТЕС, а вже після повномасштабного вторгнення росіяни захопили ще дві ТЕС – Запорізьку та Луганську.
Решту окупанти вирішили добивати дроновими та ракетними атаками. З міркувань безпеки ЕП не публікує інформацію про працюючі електростанції енергохолдингу, але до останнього обстрілу виконавчий директор компанії Дмитро Сахарук заявляв, що близько 80% потужностей ДТЕК пошкоджено або зруйновано повністю.
“П’ять з шести станцій, які були доступні до останніх масштабних обстрілів, дуже сильно пошкоджені. Деякі блоки зруйновані майже повністю, решта – частково”, – повідомляв після перших двох атак Сахарук.
Під час ранкового обстрілу 11 квітня знову серйозно постраждало обладнання двох електростанцій. Подробиць в компанії не розкривають, але можна дійти висновку, що цифра у 80% пошкоджених або зруйнованих об’єктів уже втратила актуальність. Таким чином, від теплової генерації залишилось менше 20%, ніж було доступно до 22 березня цього року.
В Україні буде доступна лише базова генерація, тобто атомні електростанції. Також працюватимуть сонячні та вітрові електростанції, частина споживання буде покриватись за рахунок імпорту та аварійної допомоги.
Крім втрати великого обсягу виробництва, який поки немає чим замінити, знищення ТЕС суттєво ускладнить роботу диспетчерів. Зі складнощами, але балансувати енергосистему можна буде за рахунок ГЕС, які також лишаються серед пріоритетних цілей росіян.
Втрата теплових електростанцій гарантовано означатиме відключення для мільйонів споживачів по всій країні як мінімум взимку та в липні-серпні.
Обмеження можуть бути й в інші періоди року, однак більш менш точно оцінити масштаби з об’єктивних причин наразі неможливо.
Ситуація з тепловою генерацією вже плачевна. “Уже зрозуміло, що за підсумками війни вугільної генерації в Україні не буде. Московити люди вперті і якщо почали знищувати наші ТЕС, то продовжать це робити допоки не досягнуть цілі”, – вважає директор “Центру досліджень енергетики” Олександр Харченко.
Скільки ще атак подібних трьом останнім треба для знищення всієї теплової генерації? Знову ж таки, усе залежить від величезної кількості чинників, які наразі оцінити неможливо. У розмові з ЕП співрозмовники в енергетичних колах називали різні цифри: від двох до десяти обстрілів.
Треба розуміти, що коли йдеться про мільярди на захист енергетичних об’єктів, то це не стосується електростанцій, оскільки захистити їх умовними саркофагами, як на Чорнобильській АЕС об’єктивно неможливо.
Захист будувався на високовольтних підстанціях, які найбільше страждали від минулорічних атак ворога. Інформація про кількість та місцезнаходження укриттів на підстанціях засекречена, але для загального розуміння можна сказати, що було закрито декілька десятків об’єктів, а це усього близько 20-25% від їх загальної кількості.
“Захист на підстанціях є, він спрацював добре, але з точки зору загальної картини його встановлено замало”, – каже Харченко.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".