Барометр Напруженість у керівництві ЄС шкодить курсу блоку щодо воєн в Україні та Ізраїлі, – Bloomberg

Напруженість у керівництві ЄС шкодить курсу блоку щодо воєн в Україні та Ізраїлі, – Bloomberg

Просмотров: 171
25 Жовтня 2023, 15:11

Напруженість у стосунках між президентом Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн та президентом Євроради Шарлем Мішелем шкодять ефективності ЄС на тлі воєн в Україні та Ізраїлі, а також торгових суперечок з Китаєм.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.

Джерела видання зазначають, що розбіжності “залишають блок розбитим у той час, коли йому потрібно представити надійний фронт у зростаючому списку питань – від конфліктів в Україні та Ізраїлі до торгівлі та Китаю.

Зокрема, напругу було помітно у США, коли обидва лідери провели окремі зустрічі з президентом Джо Байденом. А цього тижня президент Єврокомісії проводить великий міжнародний саміт, на який, не запросили Мішеля.

Згідно з правилами ЄС, саме країни-члени спільно визначають курс зовнішньої політики блоку. У той час, коли Китай і США стають все більш рішучими у відстоюванні своїх економічних інтересів, фон дер Ляєн вирішила шукати більшого впливу в цій сфері.

Зазначається, що перед початком свого п’ятирічного терміну у 2019 році вона заявила, що її комісія буде геополітичною. Зараз, коли її термін перебування на посаді закінчується і з’являється перспектива другого, мало хто скаже, що вона не впоралася з поставленими завданнями. Проте її напористість часто розчаровує колег, які відчувають, що їм доводиться приймати важливі політичні рішення.

При цьому союзники президента Єврокомісії стверджують, що її стиль не лише не дає розбіжностей – він допоміг їй зробити більше, ніж будь-кому з її попередників, щоб надати ЄС геополітичної ваги.

Вона також виступила голосом моральної ясності після повномасштабного вторгнення Росії в Україну і підштовхнула блок до прийняття сильних санкцій в той час, коли самі лідери – особливо Франції та Німеччини – були більш несміливими.

Водночас реакцію фон дер Ляєн на конфлікт на Близькому Сході часто критикують. Так, вона поспішно заявила про повну підтримку Ізраїля з боку ЄС і засудила напад ХАМАС у той час, як Євросоюз вже виробив спільну позицію, яку координував головний дипломат Жозеп Боррель.

Дії фон дер Ляєн призвели до розбіжностей з колегами з приводу протоколу та суті: багато країн-членів приватно звинувачували її в тому, що вона не згадала належним чином про гуманітарну ситуацію в Газі.

Повідомляється, що за лаштунками європейські дипломати здебільшого були єдині в несхваленні фон дер Ляєн, і кільком чиновникам довелося налагоджувати відносини з регіональними сусідами Ізраїлю після того, як вона пізніше відвідала ізраїльського прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу.

Після візиту фон дер Ляєн країни-члени ЄС виступили із заявою, в якій роз’яснили свою позицію арабському світу і глобальному півдню, а також було скликано екстрене засідання Європейської Ради. За словами одного з високопосадовців ЄС, цей саміт був скликаний для того, щоб якомога швидше виправити шкоду, завдану першою реакцією ЄС, після того, як вона спровокувала негативну реакцію в арабських країнах.

Водночас речник фон дер Ляєн заявив, що вона повністю поділяє позицію ЄС, викладену в заяві Ради ЄС від 15 жовтня. А речник Мішеля сказав, що він доклав значних зусиль до роз’яснювальної роботи з багатьма партнерами, щоб допомогти уникнути регіональної ескалації, а також зміцнити імідж і довіру до ЄС закордоном.

Видання додає, що фон дер Ляєн залишається фаворитом у боротьбі за номінацію на другий термін на посаду президента Єврокомісії після виборів до Європарламенту наступного року, але деякі дипломати повідомили Bloomberg, що вони починають задаватися питанням, чи вплинуть останні події на її шанси.

Зазначимо, що чимало європейських лідерів критикують фон дер Ляєн через її нібито “надто проізраїльську” позицію. Так, президент Єврокомісії беззастережно підтримує Ізраїль у відбитті нападу терористів ХАМАС попри бомбардування Сектору Гази та його гуманітарну блокаду.

Фон дер Ляєн також порівнювала Росії із ХАМАС, зазначаючи, що Іран постачає понад 90% зброї останнім.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2022 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2013-2022 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]