Успішний удар по базі ЧФ РФ в окупованому Севастополі показав можливості українських захисників та відкрив новий етап у війні. Вперше з початку повномасштабного вторгнення було знищено російський підводний човен, який міг запускати крилаті ракети “Калібр” по території України. Важливо й те, що тепер усі бази Чорноморського флоту виявилися “під загрозою”, а це, своєю чергою, стало серйозним кроком до деокупації Криму.
Про це пише OBOZREVATEL.
Зростає статистика втрат Росії
За підрахунками аналітичного проекту Oryx, з початку повномасштабної війни і до вересня 2023 р. Збройним силам України вдалося пошкодити або знищити 16 російських кораблів, у тому числі ракетний крейсер “Москва” та великий десантний корабель “Саратов”.
Два з пошкоджених (до удару по ремонтній базі ЧФ РФ у Севастополі 13 вересня) кораблів – десантні кораблі проекту 775. Перший був пошкоджений у березні 2022 року під час удару по порту Бердянська, другий у серпні 2023-го – під час удару морськими безпілотниками по цілям поблизу Новоросійська.
Тепер до статистики втрат окупантів додалися ще й підводний човен “Ростов-на-Дону” (за кодифікацією НАТО Kilo), а також великий десантний корабель “Мінськ” (Ropucha).
За даними Головного управління розвідки Міноборони України, розраховувати на їхнє відновлення ворогові не доводиться.
“Це значні поразки, і можна зараз говорити про те, що з великою ймовірністю – відновленню не підлягають. Так, хороші новини – пошкодження та знищення великого десантного корабля “Мінськ” ворожого проекту 775, а також підводного човна, що дуже важливо – носія ракет “Калібр”. Звичайно, це добрі новини для українських Сил безпеки та оборони, для українських громадян”, – зазначив представник ГУР Андрій Юсов.
Можна припустити, що ракети були запущені з літаків з акваторії Чорного моря, проте офіційного підтвердження цього звичайно немає. Хоча командувач Повітряних сил ЗСУ Микола Олещук подякував українським пілотам і натякнув на удар ракетами Storm Shadow, використавши слова “окупантів “штормить”.
Про те, що удару завдали британські крилаті ракети, повідомив і телеканал Sky News, посилаючись на обізнані джерела.
Розпочався новий етап
Нічна атака 13 вересня по військових об’єктівах окупантів у Севастополі стала найчутливішим ударом по Чорноморському флоту. Координатор групи “Інформаційний спротив”, полковник запасу ЗСУ Костянтин Машовець переконаний, що цей удар фактично “відкрив” новий етап війни.
“На даний момент, мало хто розуміє у повному сенсі значення того, що відбулось у Севастополі… По-суті, це новий етап у війні, цілком співставний із моментом появи на озброєнні ЗСУ M142 HIMARS та M270 MLRS… Пункт базування ЧФ Севастопіль (який, до того, має статус головної бази флоту), з точки зору ПВО, ПЧО та ПДСЗ… є (ну, чи вважається таковим) найбільш захищенним пунктом… Врахуйте й той факт, що противник має перевагу на морі й в повітрі…”, – написав Машовець на своїй сторінці у Facebook.
Він переконаний, що людям, які спланували, підготували та провели цю операцію, варто ставити пам’ятники при життяі.
Росіяни задумалися про “страшне”
Незважаючи на зусилля ворожої пропаганди принизити значення події, те, що можливості української авіації достатні для проведення серйозних наступальних дій на значну глибину, все ж таки розуміють у РФ.
“За півтора роки конфлікту Кремль так і не зумів вирішити ключове завдання будь-якої сучасної війни – завоювання панування в повітрі та повне “вимикання” авіації противника. Не знищено авіацію та ППО – значить, немає панування в повітрі. Немає панування в повітрі – значить, боротьба з бронетехнікою ведеться в рамках Першої світової війни – прямі лобові дії з землі. Найзатратніший і найнеефективніший спосіб боротьби з танками противника. Те ж саме стосується і боротьби на морі. Тепер усі бази Чорноморського флоту під загрозою. Враховуючи ж, що Чорноморський флот – найслабший із усіх чотирьох флотів Росії, навіть часткове знищення його сил різко послабить морські можливості Росії“, – переконаний російський аналітик Анатолій Несміян.
На його думку, посилення ЧФ РФ перекиданням сил з інших флотів можливе, але “проблему це не знімає”, а головне – слабшатимуть й інші флоти Росії. “ВДК “Мінськ”, що потрапив під удар, якраз зі складу Балтійського флоту. Міністерство оборони, звичайно, повідомило, що немає проблем, і обидва уражених корабля будуть введені в дію, але “будуть” і “введені” – це різні речі”, – резюмував Несміян.
Тим часом у російському сегменті Telegram Z-канали істерять, що українці “намагаються замкнути Чорноморський флот у базах і знищити його”. Що ж, такий розвиток подій з кожним днем стає дедалі ближчим.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".