Барометр Чи буде в українців вихідний на День Незалежності та про особливості відпустки у воєнний час

Чи буде в українців вихідний на День Незалежності та про особливості відпустки у воєнний час

Просмотров: 611
14 Серпня 2023, 13:00

Відпустки та все, що з ними пов’язано, раніше регулював Закон України «Про відпустки», а також певні питання регулювалися профільним законодавством залежно від сфери діяльності чи статусу працівників. Але після запровадження в Україні воєнного стану парламент прийняв закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Про це «Фокусу» розповів Дмитро Лазебний, адвокат юридичної фірми «Ілляшев і Партнери».

За його словами, на час воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежене тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Він пояснив: на час дії воєнного стану не застосовуються норми про надання працівникові права використовувати невикористану частину щорічної відпустки, також не діє заборона роботодавцям відмовляти у щорічній відпустці протягом двох років поспіль, а також тим працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими та важкими умовами або з особливим характером праці.

«Роботодавець може відмовити працівнику в будь-якій відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустки з догляду за дитиною до 3 років), якщо працівника залучено до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури», — каже адвокат. Однак додає: на прохання працівника роботодавець може надати відпустку без збереження заробітної плати. Причому така відпустка може бути необмеженою за строком.

День Незалежності 2023 року: чи буде цього дня вихідний

За словами Дмитра Лазебного, під час війни через запровадження воєнного стану більше не діють норми про вихідні на державні свята. Тобто роботодавець може формувати графік для працівників, у тому числі й скасовувати вихідні на державні свята, які були нормою до війни в Україні.

«Роботодавець може самостійно встановлювати графік роботи підприємства. За таких обставин, якщо в цьому є виробнича необхідність, роботодавець може вивести працівників на роботу — при цьому робочий день оплачуватиметься у звичайному розмірі та включатиметься до стажу, що дає право на оплачувану відпустку. І якщо державне свято випаде не на вихідний день, а на робочий (наприклад, у 2023 році 24 серпня — День Незалежності України випадає на середу), швидше за все, це буде звичайний робочий день, оскільки за прикладом 2022 року більшість роботодавців не робили його вихідним», – пояснив Дмитро Лазебний.

Тож, ймовірно, для більшості українців День Незалежності 24 серпня буде робочим днем, а не вихідним. Проте остаточне рішення щодо вихідного чи робочого дня має ухвалити роботодавець.

Швидкий кредит на картку з поганою кредитною історією, без довідок, без дзвінків і без фото.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2022 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2013-2022 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]