Солдат Павло, військовослужбовець 106-го батальйону тероборони 109-ї бригади ТрО ЗСУ, родом із Краматорська. На початку повномасштабного вторгнення РФ він добровольцем записався до лав тероборони. З травня 2022 року нищив ворога на сході. У жовтні на полі бою отримав поранення. Але він досі не має статусу учасника бойових дій.
За словами військового, ніхто з побратимів цього статусу теж не отримав, бо в батальйоні цим питанням централізовано не займаються. Тому, перебуваючи на лікуванні, солдат вирішив отримати посвідчення самостійно. Не вийшло.
Військовий поділився з “Новинарнею” власним досвідом та перешкодами, які траплялися на шляху. А ми додали інструкцію, як отримати УБД у 2023 році, використавши роз’яснення Генерального штабу, Міністерства оборони, Мінветеранів та юристів.
Перелік категорій людей, які можуть отримати статус УБД, є в ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Зокрема, посвідчення можуть отримати всі військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, Держприкордонслужби, розвідки, військової прокуратури, Держспецтрансслужби та інших структур сектору безпеки та оборони, які безпосередньо брали участь у бойових діях. Це має бути підтверджено документами, але про них – далі.
Раніше, до повномасштабного вторгнення, для отримання статусу УБД треба було воювати 30 днів у Луганській або Донецькій областях. Зараз цей термін для учасників бойових дій скасували. За словами адвоката ГО СУВІАТО Святослава Линдюка, вимог щодо мінімальної кількості днів у боях немає.
Так само розширилася і географія бойових дій.
“Порядок ведення бойових дій визначають Бойові статути. Саме в них зазначається, що таке бій, бойові дії тощо. Важливо, що бойові завдання виконують на підставі бойових наказів. Власне, серед іншого, витяги з них і підтверджують виконання бойового завдання військовим.
Крім того, переліки заходів, які належать до безпосередньої участі в бойових діях або заходів у районах ведення бойових дій, дуже чітко прописані у наказах силових відомств, які передбачають порядок виплати додаткової винагороди військовим.
Наприклад, наказ МВС №36 від 26.01.2023 передбачає, що до безпосередньої участі в бойових діях або заходах, серед іншого, належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій: бойових завдань з охорони об’єктів під час завдання по них вогневого ураження противником, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються, звільнення їх у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, технікою за умови безпосереднього вогневого контакту з ворогом”, – пояснює нюанси щодо географії юристка ГО “Юридична сотня” Христина Ковцун.
21 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України розширив дію Постанови №413, яка визначає порядок отримання УБД, на всіх, хто став до зброї після 24 лютого 2022 року. У тому числі, це добровольці Сил територіальної оборони.
Також статус УБД можуть мати комбатанти (учасники добровольчих формувань територіальних громад), які у лютому-березні 2022 року не були в складі ЗСУ чи правоохоронних органів, але брали участь у бойових діях. Рішення про надання їм статусу УБД приймає міжвідомча комісія при Мінветеранів (провулок Музейний, 12, м. Київ, 01001). Процедуру отримання УБД для цих людей врегулювали 11 липня 2023. Відтак на розгляд комісії при Мінветі треба подати такі документи:
У березні 2023 року Павло з Краматорська написав рапорт на ім’я командира свого підрозділу, щоб йому видали документи, які потрібні для оформлення статусу УБД. Ані відповіді, ані документів чоловік так і не отримав.
Порадившись із адвокатом, солдат відправив такий же рапорт до Генерального штабу рекомендованим листом із повідомленням. Вже через місяць документи чекали його в групі персоналу.
Перелік документів для отримання статусу УБД визначає Постанова КМУ № 413:
Важливо!
На практиці виходить так, що не завжди цих документів достатньо, щоб встановити факт участі людини в бойових діях. У цих журналах, листах, донесеннях часто зазначають лише найменування військової частини без ПІБ військовослужбовців, які виконували завдання. Тому важливо долучити до комплекту документів ті, що містять достатні докази та підтверджують факт проходження служби в бойових умовах у той час і в тому місці, яке зазначено у бойовому донесенні, журналі тощо. Перелік цих документів потрібно зазначити у Довідці. Це можуть бути:
– копії рапортів командирів підрозділів чи груп, екіпажів кораблів (катерів, суден забезпечення, літаків, вертольотів) про виконання бойових чи службових завдань (наприклад, знищення або захоплення ворожої техніки чи військових);
– витяги з наказів Генерального штабу ЗСУ, командирів різних військових структур про прибуття (вибуття) до (з) районів виконання бойових завдань;
– документи про направлення у відрядження до (з) районів виконання бойових завдань та інші.
Також військовослужбовець має написати заяву, щоб комісія розглянула документи щодо надання Статусу УБД. Її зразок можна завантажити за посиланням. Так само мають бути в додатку копії 1,2,3,4 і 15 сторінок паспорта та ІПН.
“Я приїхав у Дніпро, забрав документи і почав з’ясовувати: куди ж їх подавати. Це був ще той квест. Моя частина не знала, куди саме треба надсилати папери. На сайті Міноборони є перелік утворених Комісій, але адрес чи телефонів, і куди саме треба подавати з моєї частини – я не знайшов. Навіть на “гарячу лінію” Міноборони телефонував. Там мені теж не допомогли.
А потім я вирішив піти до місцевого ТЦК. Я знав, що мої побратими після звільнення зі служби за станом здоров’я подавали документи через військкомат. От і подумав, що там знають.
Справді, за 1,5 години мені таки дали адресу військової частини, куди нести документи. У моєму випадку це була в/ч 5617”, – ділиться досвідом Павло з Краматорська.
Комісії, які розглядають документи про присвоєння статусу УБД, утворені в:
На офіційному сайті Міністерства оборони України є їх перелік з адресами для листування. Обирати потрібно ту, якій підпорядкована військова частина, де служить боєць. Наприклад, А0515 – це в/ч ГУР МО, А3771 – десантно-штурмові війська.
“Важливо розуміти, куди відноситься частина, в якій проходив службу військовослужбовець. Перелік в/ч, вказаних у Методичних рекомендаціях, – це командування. Тобто: Командування повітряних сил, ГУР, Командування Сухопутних військ, Командування Військово-морських сил України, Оперативні командування (“Схід”, “Захід” і т.д.) та інші.
Відповідно, якщо військовослужбовець належав до бригади морської піхоти, то документи він подає на командування Військово-морських сил. Їхня адреса відома і вказана у Методичних рекомендаціях, але він має уточнити, як саме називається ця військова частина”, – пояснює юристка Христина Ковцун.
Комісія ухвалює рішення про надання статусу УБД впродовж 30 днів. Якщо вам відмовили, то можна оскаржити це рішення у суді.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".