З 1 липня в Україні зростуть суми у платіжках за комунальні послуги. Очікується подорожчання бензину через повернення податків. Знову пройде індексація пенсій, але не для всіх категорій пенсіонерів. Наступного місяця стартує важливий етап вступної кампанії, а “Доступні ліки” в аптеках продаватимуть лише за е-рецептом.
Докладніше про всі зміни з 1 липня і що буде з цінами розповідає РБК-Україна .
Вартість електроенергії суттєво зросла з 1 червня 2023 року. Подорожчання українці відчують у липні, коли отримають квитанції за минулий місяць. Ціна за світло тепер складає 2,64 грн/кВт-год. Новий тариф не залежить від обсягів споживання, як це було раніше.
Заощадити зможуть лише власники двозонних лічильників на “нічному тарифі”. Для них вартість послуг в залежності від часу доби буде такою:
Разом із тарифами для побутових споживачів у липні можуть зрости ціни на електропостачання для бізнесу. Національна комісія, яка здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), на засіданні 26 червня перегляне граничні ціни на електроенергію для ринку (“прайс-кепи”), оскільки терміни дії нинішніх тарифів закінчуються 30 червня.
У проекті ухвали пропонується встановити ціни:
НКРЕКУ обговорює збільшення тарифів на водопостачання та водовідведення з грудня 2022 року. У середньому вартість послуги може зрости на 33% (ціна кожного водоканалу встановлюється окремо).
Остаточного рішення щодо тарифів на воду ще не прийнято. Однак встановлення нових цін на світ для ринку, найімовірніше, спричинить збільшення вартості послуг на водопостачання та водовідведення. Витрати на електрику становить істотну частину для формування тарифів водоканалів.
У серпні 2022 року уряд запровадив тарифний мораторій на низку комунальних послуг під час війни і ще на півроку після закінчення військового стану. Під нього підпадають:
Зазначимо, клієнти “Нафтогазу” продовжать платити за послуги газопостачання за “довоєнним” тарифом 7,96 грн/куб.м. Якщо у них було укладено річний тариф, його дія автоматично продовжується.
30 червня 2023 року завершується дія податкових пільг на бензин, дизельне паливо та скраплений газ, які були введені на початку війни.
Таким чином, з 1 липня ціни на автомобільне паливо можуть зрости, оскільки ПДВ на всі нафтопродукти збільшиться із 7% до 20%. Також повернеться акцизна ставка для бензину 213 євро за тисячу літрів, для дизпалива – 139,5 євро, для автомобільного газу залишиться на рівні 52 євро.
Директор спеціальних проектів НТЦ “Психея” Геннадій Рябцев у коментарі РБК-Україна спрогнозував, що через скасування пільг ціна бензину на АЗС у середньому зросте на 12 грн за літр, дизель коштуватиме на 10 грн дорожче, а газ – на 5 грн. За його словами, можливе зростання цін на бензин у середньому до 57 грн., дизельне паливо – до 54 грн., автомобільний газ – до 27 грн. за літр.
Водночас, експерт вважає, що подорожчання палива не буде різким і однаковим у всіх мережах автозаправок. Крім того, є можливість, що парламент відмовиться від відновлення довоєнних податків, оскільки єдиної думки щодо цього питання немає.
Черговий етап індексації пенсій відбудеться у липні. Цього разу надбавки отримають українці, які вийшли на заслужений відпочинок за спеціальними законами. Це держслужбовці, працівники органів місцевого самоврядування, народні депутати та науковці.
У середньому пенсії для цих категорій громадян зростуть на 19,7%. При цьому розмір доплат буде індивідуальним і залежатиме від суми виплат, які отримують пенсіонер. Чим вища пенсія, тим вища доплата.
Перерахунок відбудеться з 1 липня автоматично, звертатися до органів Пенсійного фонду немає потреби.
З 1 липня діятимуть нові правила купівлі медикаментів для українців, які мають право на пільги за програмою “Доступні ліки” за наявності певних захворювань (серцево-судинні, діабет, астма тощо)
Такі пацієнти зможуть отримати необхідні препарати в аптеці безкоштовно або з частковою доплатою за електронним рецептом.
Як повідомив голова комітету ВР з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький, уряд ухвалив постанову, яка повертає вимоги довоєнного стану щодо видачі ліків з е-рецепту.
Як виняток паперовий рецепт залишиться дійсним тільки в зоні бойових дій і на тимчасово окупованих територіях. У той самий час лікар може роздрукувати е-рецепт на паперовому бланку на прохання пацієнта, якщо йому проблематично користуватися телефоном.
Після теракту російських військ на Каховській ГЕС затоплені виявилися значними територіями сільгоспугідь, що призведе до втрати частини врожаю.
Однак у Мінагрополітики стверджують, що катастрофа не спричинить значного зростання цін на продукцію аграрного сектору. Очікуються коливання вартості лише на рівні 3-5%. При цьому овочі та фрукти нового врожаю можуть з’явитися трохи згодом цього року. Також можливі проблеми з урожаєм баклажанів, кавунів та динь, які здебільшого вирощувалися у південних регіонах.
Як раніше розповів аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка, найближчим часом збережеться тренд на зниження цін. Аграрії з регіонів підготувалися до можливих проблем із урожаєм на півдні, тому збільшили посіви овочів.
На ринку зросте пропозиція помідорів у першій половині липня, тож ціна знизиться на 15-20%. У другій половині місяця очікується врожай перцю, що також призведе до зниження цін.
1 липня в Україні розпочнеться реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів закладів вищої, спеціальної вищої та професійно-технічної освіти на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
При реєстрації необхідно буде внести дані вступника – інформацію про сертифікат НМТ (ЗНО), свідоцтва про середню освіту (атестат) тощо.
Вже 3 липня стартує реєстрація на участь у співбесідах та творчих конкурсах у закладах освіти, де ці заходи є обов’язковими для абітурієнтів.
19 липня розпочнеться прийом заяв до вузів. У 2023 році вступники можуть подати до 5 заяв на бюджетну форму навчання до будь-якої установи вищої освіти без обмеження кількості спеціальностей та до 15 заяв на контракт.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".