Через війну, яку розпочала росія, деякі українці змушені були покинути свої домівки та стати внутрішньо переміщеними особами (ВПО). Багатьом довелося поселитися у пропонованих державою або територіальними громадами прихистках – гуртожитках, санаторіях, таборах, пансіонатах тощо.
Експерти «Юридичного порадника для ВПО» пояснили, чи повинні внутрішньо переміщені особи в такому випадку сплачувати комунальні послуги.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначені, серед іншого, житлові права внутрішньо переміщених осіб.
Так, ВПО мають право на:
Мова йде про:
Тобто держава гарантує особам, які взяті на облік як ВПО, право на отримання комунальних послуг, електричної та теплової енергії, природного газу за тарифами, встановленими для населення.
Наприклад, якщо особа проживає у санаторії, вона сплачуватиме за комунальні послуги по тарифу, який встановлений для населення, а не по комерційному тарифу, по якому оплачувалися б такі комунальні послуги, якби санаторій працював в звичайному режимі.
Забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання, але за умови оплати особою вартості комунальних послуг, протягом 6 місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Таким чином, проживаючи в тимчасовому безоплатному житлі, внутрішньо переміщені особи не оплачують проживання у ньому, однак мають обов’язок оплачувати спожиті комунальні послуги.
ВПО, які проживають не у вказаному вище тимчасовому житлі, а, наприклад, винаймають його, мають право на оформлення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання. Власники житла, які безкоштовно прихистили ВПО, мають право на компенсацію житлово-комунальних послуг за таких осіб.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".