Барометр Енергетичний тероризм продовжується: у Нацбанку розповіли, що це означатиме для України

Енергетичний тероризм продовжується: у Нацбанку розповіли, що це означатиме для України

Просмотров: 182
9 Березня 2023, 12:03

Вже понад чотири тижні Україна не відчувала дефіциту електроенергії, а генератори, які бізнес закупив заради безперебійної роботи, вкривались пилом.

Нацбанк, НБУ, прогноз НБУ, прогноз инфляции НБУ, прогноз НБУ 2023, прогноз ВВП НБУ
В Нацбанку не виключають покращення прогнозів на 2023 рік

Але в ніч з 8 на 9 березня ворог відновив спроби позбавити країну стабільного енергопостачання — на міста полетіли ракети та іранські дрони Shahed. У НБУ кажуть: негативний вплив ударів ЗС РФ по енергетичній інфраструктурі відчуватиметься як в 2023 році, так і в наступному 2024-му.

Без впливу російського енергетичного тероризму ситуація в економіці України весною 2023 року була би помітно кращою. Як повідомили в Національному банку України у відповідь на запит Фокусу, відновлення економічної активності, яке розпочалося в Україні з травня 2022 року, з високою ймовірністю тривало б і в четвертому кварталі, якби не російські теракти проти енергетичної інфраструктури.

В Нацбанку зазначають, що перебої та обмеження постачань електоенергії позначилися на всіх видах діяльності, але суттєва частина бізнесу змогла адаптуватися змінюючи графіки роботи та використовуючи генератори. Особливо гнучкою виявилася роздрібна торгівля та частина сфери послуг.

Але з огляду на особливості виробничих процесів за оцінками НБУ особливо постраждали представники наступних галузей:

  • великі промислові підприємства, не віднесені до критичної інфраструктури;
  • металургія, проблеми якої зумовили глибокий спад у видобуванні металевих руд;
  • енергоємні підприємства харчової і хімічної галузей;
  • машинобудування;
  • транспорт;
  • будівництво.

Натомість, в НБУ стверджують, що дефіцит електроенергії мав менший негативний вплив на сільгосп-підприємства, за виключенням тепличних господарств та напрямку тваринництва.

В НБУ зауважують, що ці припущення поки залишається оціночним та базуються, зокрема, на результатах опитування підприємств наведених у Інфляційному звіті за січень 2023 року. Бо наразі Держстат ще не оприлюднив статистичні показники за четвертий квартал 2022 року, виходячи з яких можна було б краще оцінити фактичний вплив дефіциту електроенергії на економіку. За попередніми оцінками в 2022 році економіка скоротилась більш ніж на 30%.

Позначився російський енергетичний тероризм і на державному бюджеті. Наприкінці 2022 року й на початку 2023 року через цей фактор, за оцінками НБУ, знизилося надходження наступних податків:

  • рентна плата;
  • податок на доходи фізичних осіб;
  • ПДВ;
  • акцизний податок;
  • податок на прибуток підприємств.

В Нацбанку уточнюють, що на обсяги надходжень податку на прибуток вплинуло зростання витрат бізнесу на адаптацію до обмеженого енергопостачання, зокрема, придбання палива для генераторів й відновлення пошкоджених енергооб’єктів. Тобто, ці непередбачувані витрати “з’їли” прибутки бізнесу й, відповідно, впав об’єм сплачених з прибутку податків.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2022 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2013-2022 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]