В Україні триває хвиля декомунізації та дерусифікації.
Повномасштабне вторгнення росії в Україну змусило не стільки владу, скільки громадськість взятися за таку роботу. Можливо, якби вона була зроблена раніше, ми б не мали таких проблем, які маємо зараз. Йдеться про те, що нам, українцям, у всі часи насильно нав’язували російську символіку. У нас були вулиці з іменами російських діячів, пам’ятники російської слави, різноманітні меморіали та монументи. Тепер, в умовах війни, ми не те, що бачити не хочемо ці всі надбання, а й чути про це важко. У Первомайську останнім часом все частіше стали піднімати цю тему. Певні зрушення відбулися, але і досі є ряд топонімів, від яких рве на шмаття. Для прикладу, провулок московський. Нещодавно його жителі знову підняли цю тему і — всерйоз.
Ворожа агресія росії змусила українців взятися до більш активного видозмінення свого символічного світу. У Первомайську це вилилося у ліквідації радянських пам’ятників, як-от: Петровському, Леніну, п’ятикутної зірки, перейменуванні вулиць, парків, що носили імена російських діячів. Начебто з цим впоралися. І навіть маємо в центрі власну українську символіку, йдеться про Герб, який не просто прикрашає місцину, а в першу чергу відображає проукраїнську позицію городян. Але ще залишилися ряд топонімів, які потребують негайної заміни.
Алла Мазаєва і досі проживає в провулку з назвою «московський», що в мікрорайоні колишнього птахокомбінату. Про його перейменування заговорила ще в 2014 році. Втім, тоді ніхто не дослухався до порад. Тож мусила самотужки зняти табличку і всупереч людському невдоволенню почепити державний прапор. З тих пір і «воює» проти усього московського та російського. Кілька років тому висадила на провулку бузкову алею. В цьому році бузок може вже й зацвіти.
А у Алли народилася ідея перейменувати провулок московський на Бузковий
Ця назва прийшла після того, як почула від херсонців історію про героїчний вчинок тероборонівців, які стримували ворожу навалу у лютому 2022.
— Це було на початку повномасштабного вторгнення на Херсонщині, в районі Шуменський. Там є парк — Бузковий гай називається. І коли ворог пішов у наступ, наші хлопці практично голіруч кинулися захищати свою землю. У них було лише декілька автоматів та коктейлі Молотова. Ціною власного життя вони стримали ворожий наступ і наші війська змогли підтягнутися. Мене ця історія дуже зачепила. То я подумала: чому б нам на честь цих героїв не назвати наш провулок, щоб був Бузковий. І ця героїчна історія буде увічнена, а ми будемо розповідати про це в майбутньому нашим дітям. До всього ще й оголошено конкурс серед архітекторів на кращий монумент для героїв-тероборонівців. Ця історія відома на всю Україну, а херсонці пишаються героями. Дуже хотілося б, щоб первомайці мене підтримали. Знаєте, я питання перейменування провулку підіймала ще з 2014 року. Ще тоді говорила про це, але мало хто мене чув. Місцеві мені кричали: «Як можна столичну назву змінити?» А коли почалося повномасштабне вторгнення, у декотрих прокинулася громадська свідомість і люди почали самостійно знімати таблички з ворожою назвою.
У березні минулого року я спілкувалася з колишнім секретарем міської ради. Тоді мені була відповідь: «Не на часі». «Як це не на часі?» — обурилася я. Втім, після нашої розмови все ж запропонували назвати провулок Джавелінівський. Та за документами нічого ніхто не зробив.
Тож сьогодні я і звертаюся до громади з такою пропозицією і розраховую на підтримку. Бо ж все таки наша головна мета є збереження пам’яті. І коли діти підростатимуть і запитуватимусь у нас: «А чому провулок Бузковий?», то у нас буде ціла історія, яку ми передаватимемо із покоління до покоління.
Тож чому і досі московський не перейменовано? Про це ми спробували дізнатися у місцевих чиновників.
— Справа в тому, що ми запросили з архіву перелік вулиць в місті Первомайську, які раніше були уже перейменовані. Для прикладу: вулиця генерала Турунова називалася Донецька, а ще раніше була Вузівська. Тож якщо будемо перейменовувати, то чому б не повернутися до її старої назви? Є ж історичні назви, які відповідають сучасності. Наразі фахівці роблять порівняльну таблицю. Московський провулок ми точно будемо перейменовувати, якщо у громади є свої пропозиції, то ми залюбки розглянемо їх. Їхнє завдання — написати свою пропозицію на голову комісії, де вказати свої побажання. І ми на комісії розглянемо цю пропозицію. Чого ми маємо їм нав’язувати щось інше, якщо у них є своє бачення.
— А хто члени комісії?
Це краєзнавці, очільники музеїв, депутати, педагоги-історики.
— Коли плануєте засідання?
— Ми уже провели кілька разів засідання, зокрема, розглядали пропозиції по перейменуванню парку «Дружби народів». Більшістю голосів названо «Центральний». Найближчим часом будемо на засідання виносити перейменування вулиць. Наразі ж, повторюся, що ми ознайомлюємося з архівними документами, робимо порівняльну таблицю та будемо виносити на розгляд громадськості та сесії міської ради. А щодо назв вулиць, будь ласка, якщо у громади є ініціативи щодо перейменувань, ми готові все це розглянути.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".