У медіа періодично з’являються новини про підозріло дешеві автомобілі, які декларують українські чиновники, політики чи правоохоронці.
NGL.media вирішили глибше дослідити цю тему та з’ясувати, наскільки поширене заниження вартості автомобілів. Ми виявили сотні таких випадків у деклараціях чиновників, правоохоронців, мерів і народних депутатів.
Автомобілі за символічними цінами
Є дві основні підстави для декларування автомобілів. Перша і основна – набуття у власність декларантом або його близьким родичем. Друга – набуття права користування автомобілем, власником якого є хтось інший.
Звичайно, тих, хто став власниками аномально дешевих автомобілів значно більше.
Наприклад, депутат Верховної Ради Михайло Соколов, який у жовтні 2022 року всього за 10 тис. грн придбав Toyota Highlander Hybrid 2022 року випуску – це приблизно у 200 разів дешевше реальної вартості, як свідчить статистика AUTO.RIA за той період.
Михайло Соколов заявив, що придбав автомобіль з «суттєвими пошкодженнями», проте відмовився уточнити характер цих пошкоджень.
Уже колишня народна депутатка Ірина Кормишкіна , яка у свіжій декларації вказала, що користується розкішним седаном Mercedes-Maybach S580 2022 р.в., що належить її чоловіку Юрію Кормишкіну. Вартість цього автомобіля Кормишкіна оцінила у 350 тис. грн, хоча його офіційна вартість стартує від 12 млн грн. Між іншим, власники такого авто щороку повинні сплачувати «податок на розкіш» у розмірі 25 тис. грн.
Ірина Кормишкіна відмовилась говорити про свій Mercedes-Maybach S580. Варто зауважити, що у березні цього року її разом з чоловіком уже було визнано винною у недостовірному декларуванні та незаконному збагаченні. Обох засудили до п’яти років позбавлення волі, але реальне ув’язнення замінили дворічним іспитовим терміном.
В чому сенс занижувати вартість автомобілів?
На думку юриста ЦПК Олексія Бойка, занижена вартість майна може бути ознакою приховування власних активів чи прихованого хабаря.
«Сьогодні йому продали машину за 10 тисяч гривень, а потім попросять щось зробити», – пояснює він.
Буває також, що автомобіль декларують як подарунок і вказують вартість, визначену дарувальником. У таких випадках треба з’ясовувати, чи міг дарувальник дозволити собі такий подарунок.
Майже усі випадки заниження вартості майна в деклараціях випливають з відсутності офіційних доходів на купівлю такого майна.
На думку Олексія Бойка, заниження вартості майна (залежно від обставин та суми) можна інкримінувати як:
-незаконне збагачення
-декларування недостовірної інформації
-порушення вимог фінансового контролю
-необґрунтованість активів або порушення законодавства при отриманні подарунка
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".