Барометр Зеленський підписав закон про кіберзахист державних інформаційних ресурсів

Зеленський підписав закон про кіберзахист державних інформаційних ресурсів

Просмотров: 345
17 Квітня 2025, 17:23

17 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про захист інформації та кіберзахист державних інформаційних ресурсів, який передбачає створення національної системи реагування на кібератаки.

Про це повідомляється у Телеграмі Верховної Ради, пише Рубрика.

“Президент України підписав Закон про захист інформації та кіберзахист державних інформаційних ресурсів (№ 4336-IX)”, йдеться у повідомленні.

Як додають у дописі, він передбачає:

створення національної системи реагування на кіберінциденти, кібератаки, кіберзагрози;
функціонування національної системи обміну інформацією про відповідні загрози;
введення штатних посад фахівців з кібербезпеки в державних органах, а також на об'єктах критичної інфраструктури.

До складу національної системи реагування на кібератаки увійдуть:

CERT-UA та галузеві й регіональні команди реагування на інциденти кібербезпеки, кібератаки, кіберзагрози, що створюються органами держвлади або місцевого самоврядування

Крім того, законом стандартизується криптографічний та технічний захист інформації, кіберзахист, протидія технічним розвідкам та запроваджується система оцінювання стану кіберзахисту.

Передісторія

Проєкт закону з’явився у травні 2024 року. Але особливу увагу отримав після масштабної російської атаки на реєстри Міністерства юстиції у грудні 2024 року.

Як повідомляв Бабель, Міністерство Юстиції провело аудит і звільнило керівника ДП “Національні інформаційні системи” Олексія Бережного, після того, як кібератака показала критичні вразливості в державних системах. На його місце призначили Сергія Липку.

Окрім цього реформа кіберзахисту є однією з умов Ukraine Facility Plan. Він передбачає фінансову підтримку у розмірі 50 млрд євро з боку ЄС в обмін на реформи. Одна з таких вимог — наближення законодавства в області кібербезпеки до директиви NIS2, що регулює кібербезпеку в країнах ЄС. За планом, реформа має бути схвалена в І кварталі 2025.

Проте колишній заступник міністра оборони з цифровізації Віталій Дейнега виступив із критикою закону. На його думку, він посилює вплив Держспецзв’язку, зокрема на Міністерство оборони та військові структури. В тексті закону прописано, що посадовці Держспецзв’язку мають право отримувати доступ до об’єктів, отримувати інформацію з обмеженим доступом, фіксувати порушення і вимагати їх усунення, складати протоколи й передавати їх до суду.

Нагадаємо, що у Миколаєві на базі Національного університету кораблебудування ім. адмірала Макарова 27 березня відкрили навчальний цифровий простір – лабораторію кібербезпеки.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2025 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2025 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]