Сьогодні, 10 квітня, в онлайн-режимі пройшли громадські слухання планованої діяльності НАЕК «Енергоатом» щодо завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів 3-6 з підвищенням рівня Олександрівського водосховища до відмітки 16,9 м.
У майже 7-годинних громадських слуханнях взяли участь ветерани російсько-української війни, діючі військовослужбовці, депутати, екологи, археологи, просто мешканці Миколаївщини, яких турбує це питання, і всі вони виступили проти проєкту.
Звіт з оцінки впливу на довкілля (ОВД) планованої діяльності НАЕК «Енергоатом» щодо завершення будівництва Ташлицької ГАЕС у складі гідроагрегатів 3-6 з підвищенням рівня Олександрівського водосховища до відмітки 16,9 м представив Олександр Примак. Він нагадав історію будівництва Ташликської ГАЕС (наприклад, про те, що проект на 6 гідроагрегатів був розроблений ще у 1989 р., що у 1991 р. Миколаївська облрада зупинила будівництво, що гідроагрегат №3 був введений в експлуатацію у 2022 році) і підкреслював, що підвищення рівня Олександрівського водосховища передбачається тільки на 0,9 м – до 16,9 м. Однак це дасть збільшення виробництва електроенергії майже в 4 рази.
Серед позитивних аспектів діяльності Олександр Примак також назвав вирішення питань регулювання Південної Об’єднаної Енергосистеми України і забезпечення її стабільної роботи, збільшення об’єму водосховища вплине на санітарний та екологічний стан Південного Бугу нижче енергокомплексу завдяки зменшенню частки забору стоку для підживлення водойми-охолоджувача у літні періоди років низької водності, організація рекреаційної зони біля с.Бузьке площею 8 га. Серед негативних аспектів діяльності вказаний вплив на флористичні комплекси (через підйом рівня водосховища), збільшення площі водосховища на 0,38 кв.км, затоплення додаткових територій під Олександрівське водосховище та незначні викиди забруднюючих речовин в атмосферу та акустичний вплив під час будівельних робіт.
На захист звіту і всього проєкту виступив виконавчий секретар Українського ядерного товариства Данило Лавренов, який наполягав на тому, що у мовах війни, коли ворог руйнує об’єкти енергетитики, дуже важливі саме балансуючі потужності, до яких відноситься і Ташлицька ГАЕС. Також на захист проєкту виступила голова Прибузької громади Олена Щербина: «Ви не живете тут і не бачите всі проблеми зсередини. Коли буде підняття рівня водосховища, то буде підняття рівня і води в свердловинах».
Але переважна більшість виступаючих були проти.
Зокрема, з критикою саме звіту ОВД виступили колишній віце-мер Південноукраїнська Сергій Горностай, екологи Євген Безсонов, Інна Тимченко, Тетяна Тимочко, Михайло Воскобойников, Олексій Василюк, Руслан Гаврилюк, Олег Деркач і багато інших. Вони вказували на те, що Звіт містить неповну, а інколи – і неправдиву інформацію (як, наприклад, про участь у підготовці Звіту НУК ім.адмірала Макарова, а це неправда, про що заявила представник університету Олена Гіржева). У Звіті немає альтернативних технічних рішень, не враховані ризики війни (обстрілів і руйнувань), ніяк не враховано будівництво водогону для Миколаєва. Вони також підкреслювали, що плани добудувати Ташлицьку ГАЕС і підняти рівень Олександрівського водосховища суперечать не тільки українському законодавству (тому ж Водному кодексу України), а й європейським директивам.
Еколог Діана Крісінська мала багато запитань, які стосувались досліджень гідробіонтів, а також вона підняла тему використання російського обладнання (у 2023 році природоохоронці заявляли, що на Ташлицьку ГАЕС хочуть встановити підсанкційні російські турбіни). Заступник генерального директора філії «ВП ПАЕС» з капітального будівництва Андрій Пістун запевнив, що гідроагрегати російського виробництва у майбутньому використовуватись не будуть, а ті, що зараз працюють, вже й не зовсім російські – у них замінювались деталі, вони модернізовувались і т.п.
Алла Ряжських, голова постійної екологічної комісії Миколаївської облради, зауважила, що підняття рівня Олександра водосховища матиме наслідки. Вона нагадала, що у 2021 році депутати облради звернулись до вищих органів влади щодо недопустимості підняття рівня водосховища, було таке звернення і від Миколаївської ОДА. Депутатка цікавилась, чому у звіті не враховані інтереси мешканців Миколаєва – немає у звіті навіть згадки про будівництво водогону. «Обов’язково прошу врахувати будівництво водогону. Прорахунки можуть привести до економічної і соціальної катастрофи», – сказала вона.
Частина виступаючих – ветеран російсько-української війни, член Штабу опору затопленню Бузького Гарду Олександр Терещенко, діючі військовослужбовці – археолог Олександр Смирнов та поет і активіст Олександр Кучеренко, – зосередили свою увагу на запланованому затопленні історичної спадщини.
«Ми вже 11 років ведемо боротьбу за існування, і ще невідомо, скільки будемо вести. Нам дуже не вистачає патріотів, і це наслідки цієї гонитви за кіловатами, гривнями. Справжніх патріотів можливо виховати на справжніх памятках, а не на бутафорії, – казав Олександр Терещенко, маючи на увазі запропоноване обнесення острова Гардовий бетонною стіною, що начебто має його вберегти від затоплення. – Закликаю зупинити цей варварський злочинний проект».
Археолог Олександр Смирнов звернув увагу, що Мінкульт дав дозвіл на затоплення історичної спадщини через те, що на острові не виявлено об’єктів, достойних музеєфікації. Однак це сталось тільки тому, що у 2024 році було досліджено тільки 36 кв.м з 0,4 га, які підлягають археологічному дослідженню. До того ж, ці пам’ятки не зняті з державного обліку. «Ми пред’являємо претензії ворогу за знищення нашої культурної спадщини, а самі що робимо?», – емоційно питав археолог.
Олександр Кучеренко (Сашко Обрій) підтримав Олександра Терещенка і вказав на те, що в проєкті намагаються реалізувати технологій 60-х років ХХ ст., які призводять до руйнування природного середовища, а треба думати про новітні технології.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".