Барометр Генсек НАТО заявив про нарощування співробітництва з Україною

Генсек НАТО заявив про нарощування співробітництва з Україною

Просмотров: 182
10 Липня 2024, 15:11

НАТО нарощує співпрацю з Україною. Зокрема йдеться про нарощування здатності України самостійно виробляти снаряди та зброю, але й не тільки.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, пише Рубрика посиланням на його виступ на Форумі оборонної промисловості.

“У нас є необхідність більш тісної співпраці з партнерами. Частково це Україна. Ми нарощуємо співпрацю з Україною. Зараз ми як НАТО беремо на себе провідну роль у гарантуванні безпеки та навчанні”, – розповів він.

Столтенберг зазначив, що в Німеччині створять командування, де буде 700 осіб, і в деяких центрах у східній частині Альянсу також.

“Ми робимо це також для того, щоб допомогти не лише підтримувати, а й спільно інвестувати та розвивати проекти, підвищувати спроможність України самостійно виробляти зброю та боєприпаси”, – сказав генсек.

Столтенберг не став приховувати і те, що реальність війни в Україні продемонструвала не тільки те, що запаси та виробничі можливості країн Альянсу виявилися занадто малі, але також і величезні прогалини у сумісності військ країн-партнерів.

“Війна в Україні продемонструвала не лише те, що наші запаси були замалими, а наші виробничі спроможності – недостатніми. Вона виявила також серйозні недоліки у нашій взаємосумісності. Найвідоміший приклад – це німецько-нідерландська бригада, яка мала бути готовою до спільних дій, проте у реальності стандартні боєприпаси калібру 155 мм, які мають Нідерланди, не можна використовувати в німецьких гаубицях і навпаки”, – зазначив генсек.

Він наголосив, що неможливо забезпечити сильну оборону для НАТО без сильної оборонної промисловості, яка виробляє все необхідне – зброю, боєприпаси тощо. Саме завдяки сучасній оборонній промисловості війська НАТО залишаються на вістрі технічного прогресу. Тісна взаємодія між підприємствами оборонної промисловості та національними урядами, за словами Столтенберга, є також важливою для досягнення сумісності між збройними силами країн-союзниць.

Для вирішення цих завдань, вважає генсек НАТО, союзники мають не лише збільшити оборонні бюджети, а й навчитися використовувати їх краще при реалізації спільних проєктів та спільних закупівель.

Керівник НАТО нагадав, що 10 років тому під час саміту в Уельсі, коли союзники ухвалили рішення про збільшення оборонних витрат, лише три країни витрачали 2% ВВП на оборону. Нині вже 23 країни досягли цього показника, а деякі – й перевершили. Решта країн Альянсу зобов’язалися довести оборонні видатки до 2% ВВП невдовзі, оскільки це вже розглядається як мінімальний поріг. Це додає мільярди до національних оборонних бюджетів, і дозволяє урядам укладати нові спільні довгострокові контракти з оборонною промисловістю.

Столтенберг навів декілька прикладів успішної кооперації між підприємствами оборонної галузі країн НАТО. Зокрема, бойові літаки F-35 здебільшого виробляються у США, але також у Бельгії, Канаді, Данії, Німеччині, Греції, Італії, Фінляндії, Нідерландах та Великій Британії. Ще одним вдалим прикладом є бойовий літак SAAB Gripen, який є розробкою Швеції, але також має американські компоненти.

“Сили НАТО мають на озброєнні ракету Storm Shadow, або SCALP (ракета класу «повітря-земля» – ред.), яка довела свою критичну важливість в Україні, і є результатом спільного франко-британського промислового комплексу. Координуючу роль у таких замовленнях грає Агенція НАТО з матеріально-технічного забезпечення і закупівель (NSPA). Торік завдяки агентству були укладені контракти на 11 мільярдів доларів для виробництва боєприпасів та військових спроможностей. Сьогодні NSPA підписала контракт на виробництво ракет Stinger ємністю більше 700 мільйонів доларів”, – резюмував генеральний секретар НАТО.

Нагадаємо, наприкінці травня повідомлялося, що НАТО створить постійну структуру для організації постачання зброї Україні та їх фінансування. Перші рішення можуть бути ухвалені вже на саміті Альянсу, який саме зараз, з 9 по 11 липня, проходить у Вашингтоні.

У середині червня міністри оборони країн НАТО схвалили “оперативний план розширення підтримки України”. Як зазначав міністр оборони України Рустем Умєров, новий план НАТО щодо розширення військової підтримки України передбачатиме залучення блоку до питань допомоги Києву. Зокрема, таким чином Україна зможе своєчасно отримувати все необхідне.

Крім того, НАТО планує створити нову посаду спеціального посланця в Україні, щоб посилити свої довгострокові зобов’язання.

Ювілейний саміт НАТО

Нагадаємо, у Вашингтоні відбувається ювілейний саміт НАТО на рівні глав держав. Українську делегацію очолює Президент Володимир Зеленський.

Як повідомлялось, лідери США, Нідерландів, Німеччини, Італії й Румунії оголосили у вівторок про передачу Україні вже зараз пʼяти стратегічних систем протиповітряної оборони Patriot та SAMP-T, а також десятків тактичних систем ППО – у найближчому майбутньому.

А Президент Володимир Зеленський виступаючи у Вашингтоні пояснив, скільки Україні потрібно винищувачів F-16 та вказав на нюанс із Patriot, наголосивши, що їх все одно недостатньо. Він також закликав США зняти обмеження щодо ударів по військових об’єктах на території рф.

Водночас НАТО та його індо-тихоокеанські партнери Японія, Австралія, Нова Зеландія та Південна Корея запустять чотири нові спільні проєкти, пов’язані з допомогою Україні, штучним інтелектом, кібербезпекою та протидією дезінформації.

Окрім того, для підтримки жінок у Збройних силах України країни НАТО нададуть понад 7 мільйонів доларів.

Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".

© 2013-2022 інформаційний сайт "Барометр"
E-mail: [email protected]
Продукція сайту Барометр є його власністю. Публікація та використання матеріалів дозволено лише за наявності активного гіперпосилання на джерело.

Редакція сайту може не розділяти думку автора та не несе відповідальності за авторські матеріали.

© 2013-2022 сайт "Барометр".
E-mail: [email protected]