В комітеті Верховної Ради розглянули проєкт закону, який встановлює критерії включення підприємств у план-графік перевірок. В Україні досі діє мораторій на проведення документальних (планових і позапланових) перевірок суб’єктів господарювання. У Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики ВРУ розглянули доопрацьований законопроєкт щодо зняття заборони. Він передбачає чимало нововведень для підприємців.
Деталі розповіла народний депутат Ніна Южаніна в Telegram.
Документ повністю знімає мораторій на проведення планових перевірок. Водночас перевірки у спеціальному режимі почнуть застосовувати з 1 листопада цього року до кінця 2024-го. А для ФОПів на єдиному податку 1 та 2 груп скасують заборону аж з 1 серпня 2024 року.
У проєкті закону пропонують здійснювати перевірки осіб, які є нерезидентами України та мають відокремлені підрозділи чи постійні представництва. Нагадаємо, деякий бізнес перевіряли і раніше:
діяльність пов’язана з виробництвом і реалізацією підакцизної продукції;
гральний бізнес;
надання фінансових/платіжних послуг.
До плану-графіка перевірок, згідно з розглянутим документом, будуть включати підприємства, які відповідають одному з критеріїв (перелік не вичерпний):
дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більш ніж у 2 рази;
загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75% або більше суми задекларованого річного доходу (від 10 млн гривень);
заробітна плата менша, ніж у середньому платять на підприємствах відповідної галузі у регіоні.
Контролюючий орган буде визначати, чи підпадає суб’єкт господарювання під вказані критерії, на основі показників фінансово-господарської діяльності за підсумками 2021 року.
Водночас законопроєкт не скасовує мораторій на проведення перевірок для бізнесу, який розташований на тимчасово окупованих територіях і в районах активних бойових дій.
Зауважимо, розгляд пропозицій комітетом ВРУ не означає прийняття у поточному вигляді Верховною Радою.
Штрафи за відсутність обліку доходів і витрат
Деякі ФОПи зобов’язані вести фінансовий контроль своєї діяльності в електронному чи паперовому форматі. Інакше доведеться платити штрафи за відсутність відповідної документації. Норми стосуються не всіх підприємців, а лише:
ФОПів на загальній системі оподаткування;
осіб, які ведуть незалежну професійну діяльність;
ФОПів 3 групи, які зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Облік доходів і витрат можна вести за допомогою особистого кабінету на сайті Державної податкової служби. Або здійснювати контроль у паперовому вигляді за Типовою формою, затвердженою Міністерством фінансів.
За ігнорування норми загрожує адміністративна відповідальність у вигляді штрафів. Якщо підприємця зловили на порушенні вперше за рік, то штраф становить від 3 до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 51-136 грн. За кожне наступне порушення доведеться платити по 85-136 грн.
Читайте только лучшее: подпишитесь на Telegram-канал "Барометр".